V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Polícia upozorňuje na nebezpečný typ podvodných správ, ktoré sa v posledných dňoch šíria cez obľúbenú komunikačnú aplikáciu WhatsApp. Ako informovala Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru (PZ), ide o premyslený útok, pri ktorom sa kyberútočníci vydávajú za známych používateľov a zneužívajú dôveru ľudí na šírenie škodlivého obsahu.

Scenár podvodu začína pomerne nevinne – používateľ dostane správu, v ktorej ho údajný známy žiada o pomoc pri hlasovaní v súťaži za dcéru, ktorá je tanečníčkou. V správe sa nachádza registračný odkaz a žiadosť o overenie hlasu prostredníctvom zaslania SMS kódu. Práve v tomto bode však prichádza k zneužitiu – po zaslaní kódu získava kyberútočník priamy prístup k WhatsApp účtu obete.

Účet prevezmú a začnú rozposielať správy

Po prevzatí kontroly nad účtom začne útočník hneď konať – rozosiela podvodné správy všetkým kontaktom z telefónneho zoznamu obete. Najčastejším motívom týchto správ je naliehavá žiadosť o finančnú pomoc, často s tvrdením, že peniaze treba poslať „čím skôr“ na uvedený bankový účet. „Najčastejším predmetom takejto podvodnej správy je naliehavá žiadosť o zaslanie peňazí s uvedením čísla účtu,“ spresnila Hrabovská.

Polícia v tejto súvislosti apeluje na verejnosť, aby na takéto správy nikdy nereagovala a v žiadnom prípade neposielala peniaze, a to ani vtedy, ak správa prichádza od známeho kontaktu. Útočník totiž môže komunikovať v mene niekoho, koho máte uloženého vo svojom telefóne.

hacker s pozadím matrixu
Freepik

Ak už dôjde k prevzatiu účtu, je podľa polície nevyhnutné okamžite kontaktovať orgány činné v trestnom konaní a zároveň predložiť dôkazný materiál – najlepšie priamo komunikáciu z aplikácie. Taktiež je dôležité skontrolovať všetky zariadenia, ktoré sú s daným účtom prepojené.

Informuj svojich známych 

V prípade, že útočník zablokuje prístup k účtu, odporúča sa upozorniť všetkých známych a kontakty na to, že v mene danej osoby môžu prichádzať podvodné správy. Ideálne je to urobiť cez iný komunikačný kanál – napríklad SMS, e-mail alebo inú aplikáciu.

Polícia zároveň pripomína, že podobné podvody sa stávajú čoraz častejšie a útočníci využívajú psychologické triky, ktoré cielia na dôverčivosť, rýchlosť reakcie a ochotu pomôcť známym. Dôležité je zachovať chladnú hlavu a overovať si pravosť každého odkazu či výzvy, najmä ak obsahuje žiadosť o citlivé údaje alebo finančnú pomoc.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP