V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Online výzvy šíriace sa na sociálnych sieťach lákajú mladých ľudí najmä túžbou po uznaní, adrenalíne či pocitom spolupatričnosti. Často ich k účasti motivuje aj rovesnícky tlak, ktorý ich núti zapojiť sa do nebezpečných aktivít, aby nevyčnievali z kolektívu.

Občianske združenie IPčko upozorňuje na riziká týchto výziev a zdôrazňuje, že rodičia môžu svojim deťom pomôcť predovšetkým otvorenou komunikáciou. Aktuálne sa šíri výzva, ktorá nabáda na nadmerné užitie paracetamolu, čo môže mať vážne zdravotné následky.

Otvorený dialóg namiesto zákazov

Odborníci z IPčka odporúčajú rodičom, aby sa s deťmi rozprávali o tom, čo o výzvach vedia a aký na ne majú názor. Ich odpovede môžu rodičom poskytnúť cenné informácie o tom, ako deti tieto výzvy vnímajú a či sa s nimi už stretli.

Dôležité je tiež diskutovať o tom, ako by reagovali, keby ich niekto vyzval na účasť. Takýto rozhovor im pomôže lepšie pochopiť riziká a zároveň nájsť bezpečné riešenia, ako sa vyhnúť nebezpečným situáciám.

Rodičia by sa mali vyvarovať príkazov a zákazov, ktoré môžu mať opačný efekt. Namiesto toho je dôležité vyjadriť obavy o bezpečie detí empatickým spôsobom, počúvať ich a neodsudzovať ich postoje. Ak budú deti cítiť, že rodičia im rozumejú a nebudú ich za ich názory kritizovať, budú sa im skôr zdôverovať a hľadať u nich podporu.

sociálne siete poplatok
Freepik / úprava redakcie

Bezpečné prostredie a dostupná pomoc

IPčko apeluje na to, aby deti vedeli, že sa môžu na rodičov kedykoľvek obrátiť, a že ich domov je pre nich bezpečným miestom. Dôležité je tiež informovať ich aj o tom, kde môžu hľadať odbornú pomoc a zároveň podporiť ich v tom, aby v ťažkých situáciách nezostávali samy, ale vyhľadali pomoc.

Nebezpečné online výzvy môžu mať vážne následky, a preto je kľúčové, aby rodičia so svojimi deťmi o tomto fenoméne pravidelne komunikovali a pomáhali im čeliť tlaku sociálnych sietí a rovesníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP