Konzorcium Exscalate4CoV financované zo zdrojov Európskej únie oznámilo, že raloxifén, už registrovaný generický liek používaný na liečbu osteoporózy, by mohol byť účinný pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19, ktorí majú mierne príznaky. Konzorcium využíva jednu z najvýkonnejších superpočítačových platforiem na svete podporovanú z prostriedkov EÚ na výskum potenciálneho účinku známych molekúl proti genómovej stavbe koronavírusu.

Agentúru SITA o tom v piatok informovalo Zastúpenie Európskej Komisie v SR. „Ide o jeden z mnohých príkladov toho, ako program EÚ pre výskum a inováciu Horizont 2020 spája najlepších európskych výskumníkov, farmaceutické spoločnosti, technológie a výskumné infraštruktúry v boji proti tomuto vírusu,“ konštatuje sa v správe.

Exscalate4CoV využíva kombináciu vysokovýkonnej výpočtovej techniky, umelej inteligencie a biologického spracovania a spája 18 partnerov a ďalších 15 pridružených členov.

Exscalate4CoV je jedným z osemnástich výskumných projektov, ktorým bolo spolu pridelených 48,2 mil. eur z nedávnej núdzovej výzvy EÚ zameranej na rôzne aspekty výskumu koronavírusu ako pripravenosť a reakcia na ohniská, rýchle testy na delokalizovanú diagnostiku, nové spôsoby liečby a nové vakcíny.

Činnosť konzorcia Exscalate4CoV umožnilo núdzové financovanie z prostriedkov EÚ vo výške 3 mil. eur ako súčasť koordinovanej reakcie EÚ na pandémiu koronavírusu.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú