V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Incident poškodenia dvoch telekomunikačných káblov v švédskych teritoriálnych vodách Baltského mora z 17. a 18. novembra naďalej vyvoláva otázky o bezpečnosti podmorskej infraštruktúry v regióne. Vyšetrovanie vedené švédskou políciou sa sústreďuje na okolnosti, za akých došlo k poškodeniu káblov. Škody sa vyskytli na miestach, kde sa podľa dostupných údajov pohybovala čínska loď I Pcheng 3. Tá však v súčasnosti nie je priamo spájaná s poškodením. Čínske ministerstvo zahraničných vecí akúkoľvek zodpovednosť za incident odmieta. Loď momentálne kotví v úžine Kattegat medzi Švédskom a Dánskom.

Podľa predstaviteľov Európskej únie môže ísť o súčasť širších destabilizačných snáh v regióne, ktoré majú súvislosť s geopolitickým napätím vyvolaným ruskou inváziou na Ukrajinu. Moskva tieto obvinenia odmieta ako absurdné a smiešne.

Napätie v Baltskom regióne eskaluje

Baltské more je kľúčovým priestorom pre prepravu energií a dát, no v posledných rokoch sa stáva čoraz citlivejším na bezpečnostné incidenty. Od februára 2022, kedy Rusko začalo vojenskú agresiu na Ukrajine, sa v oblasti odohralo niekoľko udalostí, ktoré zvýšili obavy o ochranu infraštruktúry.

V septembri 2022 došlo k sérii výbuchov na plynovode Nord Stream, ktorý spája Rusko s Nemeckom. Príčina týchto výbuchov zostáva neznáma, pričom viacero krajín ich označilo za sabotáž. V októbri 2023 zase kotva čínskej nákladnej lode poškodila podmorský plynovod medzi Fínskom a Estónskom. Tieto prípady ukazujú, ako ľahko môžu byť strategické trasy v regióne narušené.

more, voda, príroda
Pexels

Kritická infraštruktúra pod tlakom

Švédska polícia klasifikovala poškodenie telekomunikačných káblov ako možnú sabotáž, čo naznačuje, že úmyselný zásah zostáva jednou z najpravdepodobnejších príčin. Podmorské káble sú základom globálnej komunikácie a ich ochrana je nevyhnutná pre bezpečné fungovanie štátov aj podnikov. Incident podčiarkuje zraniteľnosť infraštruktúry v Baltskom regióne, ktorý je v posledných rokoch miestom zvýšených geopolitických napätí. Či už ide o neúmyselný zásah, technickú poruchu alebo koordinovaný útok, takéto incidenty majú potenciál destabilizovať komunikačné a energetické siete v celej Európe.

Predstavitelia Švédska a Fínska vyzývajú na zintenzívnenie medzinárodnej spolupráce v oblasti ochrany podmorskej infraštruktúry. Spoločné vyšetrovania, zdieľanie informácií a posilnenie dohľadu nad citlivými trasami môžu pomôcť minimalizovať riziko ďalších incidentov. Švédsko zároveň apeluje na nutnosť investícií do technológií, ktoré by umožnili rýchlejšie odhaľovanie a riešenie problémov s podmorskými káblami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú