V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rozsiahly pondelkový výpadok elektrickej energie, ktorý postihol milióny ľudí na Pyrenejskom polostrove, nebol spôsobený kybernetickým útokom. Uviedla to v utorok španielska energetická spoločnosť Red Eléctrica de España (REE) aj portugalská vláda. Podľa ich vyjadrení išlo o problém v elektrickej prenosovej sieti, pričom dôsledky výpadku boli citeľné najmä v oblasti dopravy, telekomunikácií a verejných služieb.

Riaditeľ REE Eduardo Prieto počas tlačovej konferencie uviedol, že na základe doteraz dostupnej analýzy je možné vylúčiť incident súvisiaci s kybernetickou bezpečnosťou. „V riadiacich systémoch spoločnosti Red Eléctrica nedošlo k žiadnemu typu narušenia, ktoré by mohlo spôsobiť tento incident,“ zdôraznil Prieto. Podobné stanovisko zaujala aj portugalská vláda, ktorá vylúčila nepriateľský čin či hackerský útok.

Život sa vracia do normálu

V utorok ráno boli dodávky elektriny na väčšine územia Španielska a Portugalska obnovené. Verejný život sa postupne normalizoval, opäť začali fungovať školy, nemocnice aj úrady. Reštartovaná bola tiež verejná doprava, ktorá bola v niektorých mestách úplne paralyzovaná. Výpadok však zasiahol aj juhozápad Francúzska. Tamojší minister priemyslu Marc Ferracci označil dopad incidentu za „minimálny“, no aj v tejto oblasti boli zaznamenané krátkodobé prerušenia dodávok elektriny.

Španielsko patrí medzi lídrov v oblasti výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov v Európe. Práve vysoký podiel energie zo slnka a vetra vyvolal po pondelkovom výpadku novú diskusiu o spoľahlivosti týchto zdrojov a o ich odolnosti voči rozsiahlym poruchám.

hacker
Freepik

Energetický analytik John Kemp pre agentúru Reuters uviedol, že vyšetrovanie príčin výpadku môže trvať niekoľko mesiacov. „Tento región má jeden z najvyšších podielov výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov na svete, takže výpadok bude prípadovou štúdiou o spoľahlivosti obnoviteľných zdrojov ako aj o ich opätovnom spustení po rozsiahlej poruche,“ skonštatoval Kemp.

Otvorené otázky zostávajú

Aj keď úrady vylúčili kybernetický útok, definitívne príčiny výpadku stále nie sú známe. Energetickí experti očakávajú, že dôkladné technické vyšetrovanie osvetlí, či šlo o poruchu v infraštruktúre, chybu v riadiacich systémoch alebo dôsledok preťaženia sústavy.

Diskusia o zraniteľnosti energetických systémov v čase, keď sa Európa usiluje o zelenú transformáciu, tak bude pravdepodobne pokračovať. Výpadok na Pyrenejskom polostrove môže byť varovaním aj pre ďalšie krajiny s vysokým podielom obnoviteľných zdrojov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP