Americká vláda urobila ďalší krok smerom k možným regulačným opatreniam pre softvér založený na umelej inteligencii (AI), ako je napríklad v súčasnosti populárny chatbot ChatGPT. Spúšťa totiž verejnú diskusiu o potenciálnych opatreniach. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Úrad pre telekomunikácie a informácie (NTIA) začína verejnú konzultáciu o možných regulačných opatreniach. Výsledky by mali pomôcť vypracovať politické odporúčania, uviedol šéf NTIA Alan Davidson pre denník Wall Street Journal.

Softvér založený na umelej inteligencii je pôsobivý aj v počiatočnom štádiu vývoja, zdôraznil Davidson. „Vieme, že musíme stanoviť určité mantinely, aby sme sa uistili, že sa budú používať zodpovedne.“ Jednou z vecí, o ktorých sa diskutuje, je aj certifikácia softvéru pred jeho sprístupnením.

ChatGPT, konkurenčný softvér od Google Bard rovnako ako programy ktoré dokážu generovať obrázky na základe textových opisov, v súčasnosti vyvolávajú veľký rozruch. Zároveň existujú obavy, že ich možnosti sa využívajú napríklad na produkciu a šírenie nepravdivých informácií. Takéto obavy nedávno zvýšila napríklad fotografia pápeža, ktorú vygenerovala umelá inteligencia, rovnako ako séria obrázkov údajného zatknutia exprezidenta Donalda Trumpa.

ChatGPT generuje texty tak, že slovo po slove odhaduje pravdepodobné pokračovanie vety. Jedným z dôsledkov tohto procesu je, že okrem korektných informácií vymýšľa aj úplne nepravdivé informácie, pričom v nich nie je pre používateľa rozoznateľný žiadny rozdiel.

Americká vláda sa už dlhšie zaoberá možnou reguláciou softvéru založeného na umelej inteligencii. Začiatkom mesiaca americký prezident Joe Biden diskutoval s odborníkmi o možnostiach a rizikách takýchto programov. Keď sa ho potom novinári pýtali, či je umelá inteligencia z jeho pohľadu nebezpečná, odpovedal, že to ešte nevieme. „Ale mohlo by to tak byť.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú