Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky bude možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti zo strany prevádzkovateľa vozidla. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o diaľničnej známke, ktorý dnes schválila vláda.

Akceptovala totiž návrh rezortu dopravy, aby v novele zákona bola zapracovaná namiesto kratšieho obdobia práve dvojročná objektívna lehota na uloženie sankcie za správny delikt prostredníctvom využitia inštitútu objektívnej zodpovednosti. Podľa ministerstva uvedené nastavenie lehoty umožní naplniť zodpovednosť za porušenie povinnosti všetkých prevádzkovateľov vozidiel.

Keďže je očakávaný zdĺhavejší proces doručovania zásielok zahraničným subjektom, považuje rezort dopravy zavedenie dvojročnej objektívnej lehoty za racionalizáciu súčasného platného zákona. Vláda akceptovala pripomienku ministerstva dopravy k poslaneckej novele zákona, že uhradenie diaľničnej známky nezakladá spotrebiteľský vzťah medzi Národnou diaľnicou spoločnosťou (NDS) ako správcom evidencie a úhrady diaľničnej známky a prevádzkovateľom či vodičom vozidla.

Minister dopravy v spolupráci s ministrom vnútra majú navyše zabezpečiť prepojenie informačných systémov NDS a Policajného zboru za účelom automatického prechodu práv vyplývajúcich z úhrady diaľničnej známky v súvislosti so zmenou tabuľky s evidenčných číslom motorového vozidla.

Viaceré úpravy zákona o diaľničnej známke zo strany poslancov označilo ministerstvo dopravy za bezpredmetné vzhľadom na zákon o cestnej premávke, ktorý je účinný od 1. marca 2022. Ten zavádza viazanie evidenčného čísla vozidla na vozidlo bez ohľadu na prevádzkovateľa, alebo jeho trvalý pobyt, či možnosť ponechania si tabuliek s evidenčným číslom vozidla prevádzkovateľom a ich použitím pre iné vozidlo, ktorého je prevádzkovateľom.

Poslanecká novela zákona má zaviesť aj povinnosť zadávať pri úhrade diaľničnej známky okrem doterajších údajov aj VIN číslo vozidla. Upraviť sa majú aj podmienky opravy údajov chybne alebo neúplne zadaných do elektronického systému pri úhrade diaľničnej známky, ako aj podmienky vrátenia úhrady diaľničnej známky.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom