VIDEO: Doteraz nezverejnené zábery od SpaceX, takto testovali únikový systém kapsuly Crew Dragon

SpaceX včera na svojom YouTube kanáli zverejnilo video, ktoré demonštruje záchranný manéver kapsuly Crew Dragon, ktorá bude slúžiť na prepravu astronautov medzi Zemou a vesmírnou stanicou ISS.

Presne 19. januára spoločnosť SpaceX úspešne zvládla jeden z najdôležitejších testov kapsuly Crew Dragon. Takzvaný záchranný, alebo únikový test, demonštruje schopnosti kapsuly, ktorá by v prípade akejkoľvek poruchy či problému pri štarte rakety mala zachrániť posádku vo vnútri.

Počas testovacieho letu, ktorý vykonali z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, sa však na palube Crew Dragon nenachádzali žiadni astronauti. Počas samotného testu inžinieri z riadiaceho centra manuálne prerušili štartovaciu sekvenciu zhruba po jeden a pol minúte od štartu rakety.

Raketa Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon vzlietla 17:30 nášho času. Po prerušení sekvencie sa spustilo osem motorov SuperDraco, ktoré vzdialili kapsulu od rakety pri rýchlosti zhruba 650 km/h.

Ako môžeš na priloženom videu vidieť, kapsula sa úspešne zbavila aj nákladovej časti, otvorila dvojicu padákov, ktoré v neskoršej fáze pristávania vystriedali štyri padáky Mark III, s ktorými kapsula bezpečne pristála do Atlantického oceánu, odkiaľ ju následne vylovili pomocou špeciálnej lode.

Zdroj: YouTube

Pošli nám TIP na článok