Tím vedcov sa chytá ponoriť hlboko do Indického oceánu do takzvanej „polnočnej zóny“, do ktorej svetlo takmer nepreniká, avšak život tam napriek tomu bujnie. Vedci z misie Nekton vedenej Britmi plánujú v neprebádanej oblasti preskúmať tamojší podmorský život, ako aj dopady klimatických zmien.
Päťtýždňová expedícia v spolupráci s vládami Seychel a Maldív sa zameria na podmorské vrchy, ktoré sa týčia z dna do výšky niekoľko tisíc metrov. Na preskúmanie takýchto nehostinných hĺbok vedci využijú jednu z najpokrokovejších ponoriek zvanú Limiting Factor.
„Táto oblasť, do ktorej sa chystáme preniknúť, je jednou z najbiodiverznejších častí svetových oceánov. Takže nevieme, čo tam nájdeme,“ povedal vedúci misie Oliver Steeds.
Vedci následne spoja svoje zistenia s tými, ktoré získali už minulý rok počas sedemtýždňovej misie v Indickom oceáne. Výsledky plánujú prezentovať v roku 2022.
Teraz čítajú

Uhlíková stopa ťažby bitcoinu v Číne niekoľkonásobne prevyšuje celé Slovensko. Nová štúdia ukazuje hrozivé údaje

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Elektrické BMW na dvoch kolesách - takto môže vyzerať terénne enduro budúcnosti

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

Poznáme dátum vydania ďalšieho Star Trek filmu, no iné veľkofilmy opäť odložili

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
