V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V Keni našli účinný spôsob, ako chrániť políčka alebo živé včelstvá zavesené na oplotení pred inváziou slonov. Podľa novej štúdie dokáže toto riešenie odradiť slony od ničenia úrody, zeleninových záhonov v 86 % prípadov. Hmyz útočí na citlivé miesta slonov, ako sú oči, chobot či ústa, čo hrubokožcov spoľahlivo odstraší. Tento systém sa ukazuje ako efektívna a ekologická metóda na zmiernenie konfliktov medzi ľuďmi a divokou prírodou.

Rýchly rast populácie v Keni vedie k rozširovaniu poľnohospodárskej pôdy na úkor prirodzených stanovíšť slonov. S cieľom ochrániť živobytie farmárov a zároveň zachovať slony, vedci zo štyroch organizácií, vrátane Oxfordskej univerzity a Save the Elephants, skúmajú spôsoby, ako umožniť harmonické spolužitie. Ich riešenie je oplotenie s úľmi. Tento spôsob sa začal používať v roku 2007 a odvtedy bolo rozmiestnených viac ako 14 000 úľov v 97 lokalitách Afriky a Ázie.

Výsledky deväťročného výskumu

Štúdia sledovala 26 políčok chránených 365 úľmi pri Národnom parku Tsavo East počas deviatich rokov. Vedci zaznamenali takmer 4000 prípadov priblíženia slonov. Počas najúrodnejších mesiacov, od novembra do januára, včelstvá odradili slony priemerne až v 86,3 % prípadov. Celoročne bola úspešnosť o niečo nižšia, a to  76 %. Napriek tomu je to výrazný pokrok, ktorý farmárom poskytuje nový nástroj na ochranu ich obživy.

Hoci včelstvá prinášajú veľké výhody, ich efektivita závisí hlavne od poveternostných podmienok. Počas sucha v roku 2017 zmizlo až 75 % úľov. Spôsobilo to výpadok produkcie medu až na tri roky. Napriek tomu tieto úle dokázali počas sledovaného obdobia vyprodukovať až tonu medu.

včela, úľ, med
Pexels

Prírodné riešenia potrebujú podporu

Podľa Dr. Patricka Omondiho, riaditeľa WRTI, včelie oplotenia dávajú miestnym komunitám nástroj, ako chrániť svoju pôdu a zároveň rešpektovať divokú prírodu. Omondi zdôraznil, že ak chcú zlepšiť spolužitie ľudí a zvierat, potrebujú ďalší výskum a podporu podobných prírodných riešení.

Príklad Kene ukazuje, že tradičné metódy ochrany úrody môžu byť nahradené inovatívnymi a ekologickými prístupmi, ktoré zohľadňujú potreby prírody aj miestnych obyvateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú