Dodržiavanie režimu OTP v rýchlikoch a vlakoch InterCity Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) budú kontrolovať policajti spolu s vlakvedúcimi. Pre agentúru SITA to v stredu potvrdil hovorca národného osobného vlakového dopravcu Tomáš Kováč s tým, že vstup do vlakov oboch kategórií diaľkovej dopravy spresňuje utorkové rozhodnutie vlády. Systém OTP, teda pre očkovaných, negatívne testovaných alebo s prekonaním ochorenia COVID-19 bude v diaľkových vlakoch, ale aj na diaľkových autobusových linkách platiť od piatka 17. decembra. Cestujúci nespĺňajúci tieto podmienky majú zákaz využívať diaľkovú vlakovú a autobusovú dopravu.

„Cestujúcich prosíme, aby dodržiavali všetky platné protipandemické nariadenia, cestovali s prekrytými dýchacími cestami a aby boli vo vlakoch IC a R pripravení preukázať sa platnými dokladmi o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, prekonaní tejto choroby alebo negatívnym výsledkom testu na COVID-19,“ uviedol Kováč. „Túto kontrolu bude vykonávať Policajný zbor Slovenskej republiky v spolupráci s našimi vlakvedúcimi. Každého cestujúceho veľmi prosíme o ústretovosť a dobrú vôľu v komunikácii s našimi kolegami,“ dodal hovorca ZSSK.

Prezident Zväzu autobusovej dopravy (ZAD) Peter Sádovský nepredpokladá zásadnejšie problémy v diaľkových autobusoch v súvislosti s režimom OTP. „Tok cestujúcich nie je až natoľko silný pri nastupovaní do autobusov diaľkových liniek. Režim kontroly by mal byť identický s kontrolami na iných miestach, teda využívať COVID-pasy alebo potvrdenia o prekonaní choroby,“ uviedol už skôr pre agentúru SITA. Sádovský verí, že problémy v autobusovej doprave z dôvodu zavedenia OTP nebudú, uvedomelosť ľudí sa bude zvyšovať a nerešpektovanie pravidiel nebude hroziť.

„Len sprísnený režim vie pomôcť návratu do normálu, čo pomôže zotaviť sa aj verejnej osobnej doprave. Môže sa stať, že cestujúci pravidlá nebudú chcieť rešpektovať,“ pripustil Sádovský. „Máme stanovené postupy, ako sa správať v takom prípade. Vodič má napríklad právo vylúčiť cestujúceho z prepravy, teda vykázať ho z vozidla, alebo postupovať v súlade s políciou,“ priblížil s tým, že k takýmto krajným riešeniam by siahali len neradi. „Pravidlá sú stanovené a musíme ich plniť,“ dodal prezident Zväzu autobusovej dopravy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú