Francúzsko je pripravené zrušiť daň z digitálnych služieb v prípade, že sa uzatvorí globálna dohoda o zdaňovaní internetových gigantov, ako sú Facebook či Google. Povedal to v nedeľu počas samitu skupiny G7 vo francúzskom prímorskom letovisku Biarritz francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Schválenie takzvanej digitálnej dane vo Francúzsku podráždilo amerického prezidenta Donalda Trumpa, keďže v najväčšej miere sa dotkne amerických spoločností. Francúzsko sa takúto daň rozhodlo schváliť samostatne po tom, ako úsilie presadiť daň na celoeurópskej úrovni zmarili štáty s nízkymi daňami. Tie profitujú z toho, že internetové giganty pôsobiace v celej EÚ platia dane práve na ich území.

Trump v reakcii na schválenie dane vo Francúzsku pohrozil, že uvalí vysoké dovozné clá na francúzske vína. Digitálna daň bola aj jednou z tém, o ktorých sa diskutovalo na samite G7. Macron v nedeľu novinárov informoval, že „Trumpovi včera jasne povedal, že ak dospejú k spoločnej dohode v rámci OECD, Francúzsko vlastnú daň nepotrebuje“.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom