Energetická chudoba sa stáva v Chorvátsku stále väčším problémom. V krajine je čoraz viac domácností, ktoré si nemôžu dovoliť minimálnu spotrebu energií, potrebnú na uspokojenie základných životných potrieb a efektívnu účasť na spoločenskom živote, zaznelo v piatok na konferencii o energetickej chudobe. TASR o tom informuje na základe správy agentúry HINA.

Najnovšie prieskumy ukázali, že takmer 47 % obyvateľov žije v domácnostiach, ktoré nedokážu pokryť neočakávané výdavky, uviedla na konferencii Miljenka Kuharová z mimovládnej organizácie Spoločnosť pre udržateľnú budúcnosť. Najviac sú podľa nej zasiahnuté staršie osoby, osobitne ženy a jednočlenné domácnosti.

Účastníci panelových diskusií z radov vlády, odbornej sféry a občianskej spoločnosti sa zhodli, že problematika je komplexná a vyžaduje si prierezové riešenia v oblasti hospodárskej, sociálnej, bytovej aj daňovej politiky.

K systémovému riešeniu problému podľa nich prispeje vytvorenie národnej mapy energetickej chudoby a vzdelávanie obyvateľov v oblasti efektívneho nakladania s energiami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP