Americký útok dronom na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS), o ktorom sme informovali v ranných hodinách, v Afganistane zabil jeho dvoch dôležitých členov. O nich sa predpokladá, že sa pričinili pri plánovaní alebo sprostredkovaní útokov. V sobotu o tom na tlačovej konferencii Pentagonu informoval predstaviteľ amerických ozbrojených síl Hank Taylor. Prvotné správy pritom hovorili o jednom mŕtvom militantovi.

Centrálne velenie armády Spojených štátov uviedlo, že nálet, ktorý nariadil prezident Joe Biden, vykonalo v provincii Nangarhár. Stalo sa tak menej ako 48 hodín po samovražednom útoku pri letisku v Kábule, ku ktorému sa prihlásila regionálna odnož IS a ktorý si vyžiadal životy 169 Afgancov a 13 amerických vojakov.

Štvrtkový útok pred bránami letiska v Kábule sa stal v čase, keď sa davy Afgancov zúfalo snažia dostať do evakuačných lietadiel po tom, ako sa krajiny zmocnilo hnutie Taliban. Napriek tomu evakuácie v nasledujúcich dňoch pokračovali a viaceré krajiny postupne ukončili svoje misie. Svoj posledný evakuačný let oznámilo v sobotu Taliansko a aj Spojené kráľovstvo informovalo, že už v sobotu končí s evakuačnými letmi pre Afgancov.

Medzičasom lídri Talibanu nasadili v blízkosti letiska viac svojich bojovníkov, aby zabránili zoskupovaniu sa veľkých davov. Cestu na letisko tak uzavreli pre väčšinu Afgancov dúfajúcich v evakuáciu, informuje agentúra AP.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP