Svet od vypuknutia pandémie COVID-19 sužuje nedostatok polovodičov, čo sa negatívne odrazilo v mnohých priemyselných oblastiach. Už tak beznádejnú situáciu s polovodičmi prehĺbi agresia Ruska na pôde Ukrajinu.

Polovodičová kríza sa ešte prehĺbi

Ruský útok na Ukrajinu spôsobil zastavenie produkcie až takmer polovice neónu, ktorý sa používa pri výrobe polovodičových čipov. Inými slovami, nedostatok polovodičov spôsobený pandémiou sa môže ešte výrazne zhoršiť. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

TSMC

V dôsledku prebiehajúcej vojny museli dvaja veľkí ukrajinskí dodávatelia, Ingas a Cryion, zastaviť produkciu. Odhaduje sa, že na tieto firmy pripadá 45 až 54 % svetovej produkcie neónu pre lasery používané na výrobu čipov.

Pre takýto zásadný výpadok produkcie neónu sa môže stať, že aktuálny nedostatok sa ešte viac prehĺbi a opäť dôjde k zvyšovaniu cien čipov.  Vzhľadom na to, že odhady expertov sa výrazne líšia, zatiaľ nie je možné presne stanoviť, koľko neónu majú výrobcovia čipov v zásobe.

Globálna spotreba neónu na výrobu čipov podľa poradenskej spoločnosti Techcet dosiahla v minulom roku okolo 540 ton. Ak však vojna bude pokračovať aj naďalej, negatívnemu vplyvu na produkciu čipov sa zrejme nevyhneme.

Prudké oživenie dopytu po mobiloch, notebookoch či autách po pandémii spôsobilo čipovú krízu, ktorá napríklad prinútila niektoré automobilky obmedziť produkciu. Nedostatok čipov je dokonca natoľko veľký, že sa dotkol aj bezpečnosti automobilového priemyslu. Peugeot sa totižto v dôsledku nedostatku čipov rozhodol, že dodávku Expert bude na austrálskom trhu predávať bez dvojice bočných airbagov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú