Trosky zničenej miniponorky Titan priviezli záchranári v stredu do prístavu St. John’s, hlavného mesta kanadskej provincie Newfoundland a Labrador. Miniponorka Titan implodovala pravdepodobne 18. júna, keď sa jej posádka pokúšala dostať k vraku potopenej lode Titanic v Atlantickom oceáne, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Na základe analýzy trosiek budú môcť experti zistiť príčiny implózie sedemmetrovej ponorky, pri ktorej zahynuli všetci piati členovia posádky.

Trosky lokalizovala diaľkovo ovládaná ponorka vypustená z lode Horizon Arctic, patriaca spoločnosti Pelagic Research Services. Nachádzali sa 3 810 metrov pod hladinou vo vzdialenosti 488 metrov od vraku Titanicu, kam dopadli po tom, ako ponorku zničila implózia. Vyšetrovanie príčin nehody vedie pobrežná stráž, ktorá z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovania odmietla poskytnúť ďalšie informácie. Rovnaké stanovisko zaujali aj predstavitelia Kanadského úradu pre bezpečnosť dopravy.

Ponorku Titan vlastnila a prevádzkovala spoločnosť OceanGate Expeditions so sídlom v americkom meste Everett v štáte Washington. Ponorka samotná však bola registrovaná na Bahamách. Loď Polar Prince, z ktorej ponorka vyrážala, je registrovaná v Kanade. Obete pochádzali z Anglicka, Francúzska, Pakistanu a Spojených štátov. Prevádzkovateľ ponúkal výlety miniponorkou za štvrť milióna amerických dolárov na osobu.

Implózia miniponorky Titan vyvolala obavy o bezpečnosť podmorských prieskumných ciest prevádzkovaných súkromnými subjektmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú