Rastúca dôležitosť veternej a solárnej energie v americkej energetike a zvyšovanie počtu elektrických áut v USA sú kľúčovými faktormi v silnejúcej potrebe krajiny zredukovať závislosť od fosílnych palív a zmieriť zmenu klímy. Zároveň však rastúce odvetvie obnoviteľných energií bude onedlho tvoriť tony odpadu, keďže milióny solárnych panelov, veterných turbín a lítium-iónových batérií z elektromobilov sa blížia ku koncu svojej životnosti.

Priemerná životnosť solárneho panelu je približne 25 až 30 rokov a v USA je už inštalovaných viac ako 500 miliónov panelov, uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Solarcycle Suvi Sharma. Informuje o tom portál cnbc.com.

Podľa štúdie z roku 2019, ktorú zverejnil časopis Renewable Energy, sa očakáva sa, že v rokoch 2030 až 2060 sa naakumuluje zhruba 9,8 milióna ton odpadu zo solárnych panelov. V súčasnosti približne 90 percent solárnych panelov po skončení životnosti alebo po poškodení končí na skládkach odpadu. Dôvodom je hlavne fakt, že to stojí podstatne menej ako ich recyklácia.

V snahe vyhnúť sa hriechom z minulosti sa však viacero inovatívnych startupov snaží vytvoriť udržateľnú a lukratívnu cirkulárnu ekonomiku, v ktorej sa recyklujú a opäť používajú hlavné komponenty. Príkladom takýchto firiem je Solarcycle, ktorá vznikla vlani v Kalifornii a vybudovala v Texase závod na recykláciu surovín. Zo solárnych panelov, ktorým sa skončila životnosť, firma extrahuje 95 percent materiálov a opäť ich vracia do dodávateľského reťazca.

Očakáva sa, že trh s recyklovanými surovinami zo solárnych panelov v najbližších rokoch bude exponenciálne rásť. Podľa správy výskumnej firmy Rystad Energy bude hodnota tohto trhu v USA v roku 2030 na úrovni 2,7 miliardy dolárov, pričom vlani bola len 170 miliónov dolárov.

Do roku 2050 sa podľa firmy hodnota tohto trhu zvýši na zhruba 80 miliárd dolárov. Podľa Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu (NREL) na americkom ministerstve energetiky môžu recyklované materiály s miernou vládnou podporou už v roku 2040 pokrývať 30 až 50 percent dopytu po surovinách pri výrobe solárnych panelov v USA.

Podobná situácia je aj v segmente veterných elektrární. Životnosť veterných turbín je približne 20 rokov a väčšina z nich spolu so starými solárnymi panelmi končí na skládkach. Pritom však prakticky všetko, z čoho je veterná turbína tvorená, je recyklovateľné.

Pokiaľ ide o batérie pre elektrické autá, ich životnosť je 10 až 20 rokov. „Je dôležité zabezpečiť, že máme na pamäti kontext týchto nových technológií a rozumieme ich životnosti,“ povedal analytik NREL v oblasti energetickej udržateľnosti Garvin Heath. „Cirkulárna ekonomika poskytuje týmto odvetviam množstvo príležitostí, aby boli udržateľné a priateľské voči životnému prostrediu v relatívne skorej fáze ich rastu,“ dodal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú