Tragická havária lietadla Jeju Air na letisku Muan v Južnej Kórei, ktorá sa stala v nedeľu, si vyžiadala 179 obetí spomedzi 181 osôb na palube. Ide o najtragickejšiu leteckú nehodu na území Južnej Kórei v histórii. Úrady teraz čelia rastúcemu tlaku, aby objasnili príčiny tejto katastrofy, a na pretras prichádzajú aj otázky ohľadom bezpečnosti letiska.

Počiatočné vyšetrovanie naznačuje, že k nehode mohlo prispieť zlyhanie podvozku spôsobené zrážkou s vtákom. Pilot pred pristátím informoval o problémoch a požiadal o zmenu prístupu na iný uhol. Napriek tomu pokus o pristátie skončil katastrofou. Podľa BBC letový tím čelil obrovským výzvam pri pokuse o “pristátie na bruchu”. Manéver, ktorý zahŕňa núdzové pristátie bez vysunutého podvozku. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Odborníci však spochybňujú, či náraz s vtákom mohol byť natoľko vážny, aby spôsobil úplnú nefunkčnosť podvozku Boeingu 737-800. Podľa správy South China Morning Post bol počas incidentu na letisku len jeden člen tímu pre monitoring vtákov, ktorý zabezpečuje odpudzovanie vtákov a koordináciu s riadením letovej prevádzky. Táto skutočnosť vyvoláva pochybnosti o dostatočnosti opatrení na letisku.

Kritika betónovej bariéry pri dráhe

V diskusii o príčinách havárie sa pozornosť presunula aj na infraštruktúru letiska. Konkrétne na betónovú bariéru umiestnenú v blízkosti pristávacej dráhy. Lietadlo údajne narazilo do tejto prekážky na konci dráhy, čo malo za následok silný náraz, ktorý cestujúcich vyhodil z paluby.

lietadlo, korea, havária
TASR

Generálny riaditeľ Jeju Air, Kim Yi-bae, na tlačovej konferencii uviedol, že predletové kontroly nezaznamenali žiadne problémy s lietadlom vrátane podvozku. „Otázka funkčnosti podvozku je teraz predmetom vyšetrovania,“ povedal. Juhokórejské úrady zároveň tvrdia, že betónová bariéra spĺňa priemyselné normy a podobné konštrukcie sa nachádzajú aj na iných letiskách.

Vláda napriek tomu spustila kontrolu, aby preskúmala, či bola táto stavba v súlade s regulačnými štandardmi.

Rodiny obetí žiadajú odpovede

Rodiny obetí medzitým naliehajú na úrady, aby poskytli jasné odpovede. Väčšina tiel bola už identifikovaná, pričom polícia využíva rýchlu DNA analýzu na identifikáciu zostávajúcich piatich obetí. Dočasná márnica na letisku uchováva pozostatky pred ich odovzdaním rodinám.

Hoci vyšetrovanie stále pokračuje, tragédia poukazuje na vážne otázky ohľadom prevádzkových a bezpečnostných opatrení na letisku. Ide o problém, ktorý si bude vyžadovať komplexné riešenie, aby sa predišlo podobným tragédiám v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú