V správe boli použité materiály TASR.

Francúzska spoločnosť TotalEnergies, známa ako jeden z najväčších hráčov v oblasti energetiky, oznámila ambiciózne plány na zvýšenie svojej produkcie ropy a plynu do roku 2030. Čo to znamená pre globálnu energetiku a ako sa to dotkne aj nás?

Generálny riaditeľ TotalEnergies, Patrick Pouyanne, oznámil investíciu vo výške 10 miliárd USD do Surinamu. Tento krok je súčasťou širšej stratégie spoločnosti, ktorá sa zameriava na spustenie šiestich veľkých projektov v Brazílii, Suriname, Angole, Ománe a Nigérii. Tieto nové projekty by mali byť hlavným motorom rastu produkcie, ktorá sa má zvýšiť približne o tri percentá ročne do roku 2030.

Najväčší dôraz kladú na skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý je momentálne veľmi žiadaný najmä v Ázii a Európe. Ako vieme, Európa sa stále snaží vykompenzovať výpadok ruských dodávok plynu po začiatku vojny na Ukrajine, a LNG je jedným z riešení.

Aj keď sa svet postupne obracia k obnoviteľným zdrojom energie, Pouyanne zdôraznil, že investície do ropy sú stále nevyhnutné. Prečo? Dopyt po rope globálne rastie, zatiaľ čo súčasné ropné polia prirodzene vyčerpávajú svoje zásoby. Aj keď TotalEnergies plánuje produkovať viac ako 100 Terrawatthodín elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (vietor, slnko) do roku 2030, zatiaľ to nestačí na to, aby sme sa úplne zbavili závislosti na fosílnych palivách.

TASR - Lukáš Grinaj

Zatiaľ čo Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpovedá, že dopyt po rope vzrastie o 17 % do roku 2050, Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) naopak tvrdí, že dopyt po všetkých fosílnych palivách dosiahne vrchol pred rokom 2030. Kde je teda pravda?

TotalEnergies očakáva, že po rekordných ziskoch v rokoch 2022 a 2023, keď ceny energií vystrelili v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, sa situácia tento rok stabilizuje. Spoločnosť plánuje odmeniť svojich akcionárov spätným odkúpením akcií v hodnote 8 miliárd USD, čo sa už stretlo s nespokojnosťou francúzskej vlády, ktorá uvažuje o zavedení dane na takéto operácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú