Zástupcovia videoaplikácie TikTok hrozia, že podniknú právne kroky proti novému zákazu, ktorý vo štvrtok vydal americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu podpísal dve nariadenia, ktoré začnú platiť o 45 dní a zakazujú transakcie v USA s čínskymi firmami ByteDance a Tencent. Prvá menovaná vlastní TikTok, druhá komunikačnú aplikáciu WeChat. Podľa Trumpa služby predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť a údajne zbierajú dáta pre Peking.

Trumpovo nariadenie zástupcov TikToku prekvapilo a podľa nich sa zakladá na „nemenovaných správach bez citácií“. Firma, ktorá opakovane popiera obvinenia zo strany USA, sa pokúšala „v dobrej viere“ komunikovať s americkou vládou, ale namiesto toho sa stretla s tým, že „administratíva nevenovala pozornosť faktom, nakazovala si podmienky bez štandardných legálnych procesov a pokúsila sa zapojiť do rokovaní so súkromnými podnikmi“.

Nové prezidentské nariadenie podľa TikToku „riskuje podkopanie dôvery globálnych podnikov v záväzok Spojených štátov k právnemu poriadku“ a stanovuje „nebezpečný precedens pre koncept slobody prejavu a otvoreného trhu“.

„Budeme sa usilovať o všetky opravné prostriedky, ktoré máme k dispozícii, aby sme sa ubezpečili, že právny poriadok nie je vyradený a že s našou spoločnosťou a našimi používateľmi sa zaobchádza spravodlivo – ako zo strany administratívy, tak potom amerických súdov,“ uviedli zástupcovia.

Tencent, ktorý má napríklad aj 40 % podiel v Epic Games, ktoré vlastní mimoriadne obľúbenú hru Fortnite, na Trumpov krok reagoval s tým, že nariadenie preverujú, aby ho plne pochopili.

Trump už pohrozil, že TikTok v USA, ktoré pre aplikáciu predstavujú jeden z najväčších trhov, zakáže. Aplikácia je v súčasnosti predmetom rokovaní o kúpe zo strany americkej firmy Microsoft. Dohodu musia dosiahnuť do 15. septembra – termínu, ktorý stanovil americký prezident. Trump sa tento týždeň vyjadril, že kúpu podporí, ak vláda dostane značný obnos z predaja.

Zobraziť celú galériu (0)
Flickr/Gage Skidmore

V oboch nariadeniach Trump uvádza, že aplikácie v USA, ktoré vyvíjajú a vlastnia čínske firmy, „ohrozujú národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov“. TikTok a WeChat podľa jeho slov zbierajú obrovské množstvo informácií, čo predstavuje hrozbu, pretože to „umožňuje Komunistickej strane Číny prístup k osobným a majetkovým informáciám Američanov“.

Zároveň tiež podľa neho umožňujú zbierať dáta o čínskych občanoch v USA, aby ich mohla vláda v Pekingu sledovať, a mohli by tiež Číne umožniť sledovať amerických vládnych zamestnancov a zbierať súkromné informácie s cieľom vydierania alebo podnikovej špionáže.

Nariadenia sú ďalším opatrením čoraz väčšej kampane, ktorú Trump vedie proti Číne. Krajiny majú v súčasnosti značne napäté vzťahy. Washington vo štvrtok tiež oznámil odporúčania na vyradenie čínskych firiem vedených na amerických akciových trhoch, pokiaľ neposkytli regulačným orgánom prístup k svojim auditovaným účtom.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom