Čínski vedci oznámili prelom v oblasti monitorovania megakonštalácií satelitov, inšpirovaný správaním veľrýb pri love. Tím vedený Wu Yunhua, riaditeľom oddelenia pre letecký a vesmírny výskum na Nanjingskej univerzite letectva a astronómie, simuloval vesmírnu operáciu, počas ktorej 99 čínskych satelitov dokázalo za 12 hodín priblížiť a potenciálne sledovať až 1 400 satelitov konštelácie Starlink spoločnosti SpaceX.

Táto inovácia, ktorá by mohla zahŕňať využitie zariadení ako lasery a mikrovlnné technológie, otvára nové možnosti v oblasti prieskumu, sledovania či dokonca obranných operácií v priestore. O téme informoval portál Intersting Engineering.

Inšpirácia z prírody a technologický prelom

Starlink, ktorý prevádzkuje SpaceX, už vypustil na orbitu viac ako 6 700 satelitov, pričom plánuje zvýšiť toto číslo na desiatky tisíc. Tieto megakonštalácie predstavujú výzvu nielen z technického, ale aj vojenského hľadiska, zvlášť s ohľadom na rastúcu militarizáciu vesmíru.

Ako uvádza Wu Yunhua, konflikt na Ukrajine zdôraznil, akú hodnotu môže mať satelitná infraštruktúra pri vojenských operáciách. „Militarizácia vesmíru sa zintenzívňuje a predstavuje významnú hrozbu pre bezpečnosť Číny vo vesmíre,“ upozornil jeho tím v publikácii zo 3. januára.

Vzájomné priblíženie satelitov si vyžaduje extrémne presné výpočty orbít, pričom operácie sú limitované dostupnosťou energie, keďže zariadenia ako lasery potrebujú slnečné svetlo na nabíjanie.

Čínski vedci tento problém prekonali vďaka algoritmu založenému na umelej inteligencii (AI), ktorý napodobňuje lovecké techniky veľrýb. Veľryby pri love smerujú malé ryby do svojich úst za minimálnej spotreby energie. Rovnaký princíp sa uplatnil na spoluprácu medzi čínskymi satelitmi pri „love“ Starlinku.

NASA vypustila na obežnú dráhu satelit
Pace/NASA

Vojenské dôsledky a budúci vývoj

Čínski výskumníci na projekte spolupracovali s Harbinským technologickým inštitútom. Obidve inštitúcie sú financované čínskou vládou a armádou a získali už viac ako 16 miliónov jüanov (približne 2,2 milióna dolárov). Aj keď sú pod americkými sankciami pre vývoj pokročilých vojenských technológií, pokračujú v zdokonaľovaní svojho výskumu.

Okrem sledovania cudzích satelitov sa Čína venuje aj vývoju vlastných megakonštelácií podobných Starlinku. Tieto projekty však čelia vlastným rizikám. Napríklad, ak by bola niektorá z konštelácií napadnutá, výsledná explózia by mohla vytvoriť veľké množstvo orbitálnych trosiek, ktoré by ohrozili iné vesmírne zariadenia vrátane vesmírnych staníc.

Preto sa Čína a ďalšie krajiny snažia vyvinúť technológie, ktoré by umožnili eliminovať satelity bez vytvorenia trosiek. Ide o vývoj „záchytných satelitov“, vybavených neškodnými zbraňami, ako sú mikrovlny alebo lasery, ktoré môžu ciele deaktivovať bez priamej deštrukcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP