Dlhé hodiny na sociálnych sieťach boli v minulosti spájané s nárastom úzkosti, stresu či dokonca depresiou. Výskum z Curtin University však tieto obavy zmierňuje. Skupina vedcov analyzovala vzorku 425 ľudí, prevažne žien vo veku okolo 22 rokov, a sledovala ich čas strávený na najpopulárnejších platformách ako Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat a Twitter.

Výskumníci zistili, že medzi množstvom času na sociálnych sieťach a úrovňou stresu či depresie bola len veľmi slabá, takmer žiadna súvislosť. Úzkosť sa s časom na sieťach síce mierne zvýšila, no vplyv bol zanedbateľný. Na tému upozornil New Atlas.

Vedci však upozorňujú, že nezohľadňovali konkrétny obsah, ktorý účastníci sledovali, a práve ten môže mať na psychiku väčší dopad než samotný čas na sieti. Patrick Clarke, klinický psychológ a spoluautor štúdie poukázal na to, že výsledky výskumu ukazujú, že samotné množstvo času na sociálnych sieťach nemusí mať priamy vplyv na mentálne zdravie.

Oveľa dôležitejšie je, akým spôsobom a na aké účely sociálne siete využívame. Inak povedané, hodiny strávené v komunite, kde sa užívatelia vzájomne podporujú, môžu byť prospešné. Avšak prehliadanie profilov, ktoré vystavujú telo nereálnym ideálom, môže viesť k neistote a nespokojnosti.

muž, svaly
Pixabay

Tlak na vzhľad

Tlak na dosiahnutie ideálu vzhľadu ovplyvňuje čoraz viac mužov. Iný výskum, ktorý zverejnila University of South Australia, poukazuje na riziká, ktoré nesie záujem o počet lajkov a komentárov najmä medzi mužmi, ktorí sa zameriavajú na dokonalý vzhľad. Práve táto skupina mužov vo veku 18 až 34 rokov bola predmetom prieskumu, ktorý analyzoval vzťah medzi spätými väzbami na sociálnych sieťach a nerealistickými očakávaniami vzhľadu.

Takmer pätina opýtaných mužov preukázala vysoké riziko výskytu tzv. muscle dysmorphia. A teda vnímania vlastného tela ako nedostatočne svalnatého či silného.

sociálne siete poplatok
Freepik / úprava redakcie

Podľa výskumu Luigiho Donnarummu, vedúceho autora štúdie, sociálne siete predstavujú významný zdroj validácie. To môže podvedome ovplyvniť vnímanie vlastného tela. Donnarumma uviedol, že zatiaľ čo pozornosť sa v minulosti zameriavala hlavne na ženy, teraz vidíme, že aj muži sú náchylní na tlak vytváraný sociálnymi sieťami. Upozorňuje, že mužom môžu dlhodobé nerealistické ideály spôsobiť vážne problémy, vrátane extrémneho cvičenia alebo nebezpečných diet.

Ako sa vyhnúť rizikám?

Vedci upozorňujú, že pri používaní sociálnych sietí je dôležité mať na pamäti mieru a spôsob, akým ich využívame. Môže sa zdať, že samotné prehliadanie príspevkov či sledovanie komentárov nemá negatívny efekt, avšak pre niektorých môže byť prijímanie komentárov alebo vizuálnych podnetov veľkým tlakom. Sociálne siete nie sú len nástrojom komunikácie, ale aj silným zdrojom sociálnej validácie, ktorá môže ovplyvňovať psychické zdravie a vnímanie seba samého.

Záverom, štúdia naznačuje, že sociálne siete nemusia mať významný vplyv na úzkosť či depresiu, pokiaľ ich používame s rozvahou. Miera závislosti však môže byť u každého iná a riziká sú najväčšie tam, kde používateľ pociťuje tlak prispôsobiť sa ideálom alebo byť inak akceptovaný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú