V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovensko sa počas zimnej vykurovacej sezóny opäť stretáva s problémom znečistenia ovzdušia spôsobeného smogom. Lokálne vykurovanie tuhými palivami, predovšetkým v starých kotloch a krboch, zostáva hlavným zdrojom vysokých koncentrácií častíc PM10 a významne prispieva k zlej kvalite vzduchu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) už počas aktuálnej sezóny viackrát upozornil na smogovú situáciu vo viacerých oblastiach Slovenska.

Podľa Milana Vangu, hovorcu SPP-distribúcia, na Slovensku stále stovky tisíc domácností využívajú vykurovanie tuhými palivami, často v zastaraných zariadeniach nízkej emisnej triedy. Tieto zariadenia nielenže produkujú veľké množstvo škodlivín, ale zároveň umožňujú obyvateľom spaľovať horľavý odpad.

Hlavný vinník

Spaľovanie uhlia, dreva alebo nekvalitných materiálov spôsobuje uvoľňovanie toxických látok do ovzdušia, čo má negatívny dopad na zdravie. Škodlivé častice môžu spôsobiť podráždenie očí, nosa a dýchacích ciest, ale pri dlhodobom vystavení sú spojené so závažnými ochoreniami, vrátane chronických pľúcnych chorôb a zvýšením alergickej reakcie.

SHMÚ odporúča niekoľko krokov na zmiernenie negatívnych dopadov, medzi ktoré pattrí napríklad obmedzenie času stráveného vonku počas smogových situácií, skrátenie vetrania domácností, aby sa zabránilo vnikaniu častíc PM10 dovnútra. Pre domácnosti s tuhými palivami je odporúčané nahradiť staré zariadenia modernými nízkoemisnými kotlami.

Milan Vanga zdôraznil, že snaha šetriť na vykurovaní nekvalitnými palivami môže skončiť vyššími nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Preto odporúča zvoliť nízkoemisné riešenia, napríklad vykurovanie zemným plynom.

Hoci niektoré domácnosti pre obavy z nedostatku plynu či jeho vysokej ceny opäť prechádzajú na tuhé palivá, SPP-distribúcia ubezpečuje, že Slovensko má stabilné zásoby plynu. Podľa Vangu boli tranzitné trasy diverzifikované, zásobníky naplnené a vláda SR zastropovala ceny plynu na rok 2025 na takej úrovni ako v roku 2024.

radiator, teplo, kúrenie
Pixabay

Vykurovanie zemným plynom 

V porovnaní s pevnými palivami produkuje plyn minimálne množstvo škodlivín, vrátane častíc PM10 a PM2,5. Zemný plyn znižuje emisie skleníkových plynov až o 50 % v porovnaní s tuhými palivami a kondenzačné plynové kotly sú finančne dostupným riešením a poskytujú vysokú efektivitu a nízke emisie.

Od začiatku vykurovacej sezóny v októbri 2024 SHMÚ viackrát varoval pred smogom. Postihnutými oblasťami boli napríklad Košice (Veľká Ida), Jelšava, Ružomberok, Galanta, Levice, Nitra, Čadca, Lučenec a Zvolen. Od 21. januára 2025 platí varovanie pre oblasť Liptovského Mikuláša, kde priemerné hodnoty PM10 dosiahli dvojnásobok povolenej normy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú