Ministerstvo hospodárstva SR je pripravené urobiť akékoľvek kroky, ktoré by boli potrebné v súvislosti s nedostatkom polovodičov potrebných pre výrobu v slovenských automobilkách. Ako pred rokovaním vlády uviedol štátny tajomník rezortu Ján Oravec, aktuálnu situáciu pozorne monitorujú a sú v kontakte s výrobcami automobilov.

Zatiaľ si to automobilky riešia v rámci svojich globálnych reťazcov,” skonštatoval. Zároveň dodal, že práve tieto problémy zdôrazňujú potrebu debaty o tzv. otvorenej strategickej autonómii na úrovni Európskej únie. Jej základnou myšlienkou je hľadať spôsoby, ako mať určité kľúčové výroby zabezpečené aj na území únie a nebyť tak závislý od iných krajín.

Chýbajúce komponenty už obmedzili výrobu v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Od štvrtka 29. apríla do piatka 7. mája je prerušená výroba SUV modelov. Produkcia malých mestských vozidiel dotknutá nie je a beží ďalej podľa výrobného plánu.

Trnavská automobilka Stellantis Slovakia zase po jednodňovom prerušení produkcie na všetkých troch zmenách dnes opäť vyrába. Potvrdená je produkcia na rannej a popoludňajšej zmene. Zatiaľ nie je isté, či bude výroba pokračovať aj na nočnej zmene, automobilka bude o tom zamestnancov informovať dnes podvečer. Situácia zostáva podľa fabriky napriek vysokému dopytu po vozidlách nestabilná.

Ďalšie články:

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom