Na Slovensku by sa vďaka zdrojom z plánu obnovy mala výrazne rozšíriť sieť nabíjacích bodov pre elektromobily. Počíta sa s celkovou investíciou vo výške 50 mil. eur a vybudovaním viac ako 3 000 nabíjacích bodov. Zároveň by sa podľa informácií, ktoré agentúre SITA poskytlo Ministerstvo hospodárstva SR, mali vybudovať aj tri pilotné vodíkové čerpacie stanice.

„V rámci plánu obnovy chce Slovensko investovať finančné prostriedky aj do viacerých oblastí týkajúcich sa rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, najmä elektromobility. Ide najmä o investíciu v rámci Komponentu 3 – Udržateľná doprava, kde sa počíta s vybudovaním národnej siete 228 ultrarýchlo nabíjacích staníc na diaľniciach a rýchlostných cestách, ktorá bude vo vlastníctve štátu,“ priblížil ďalej rezort. Na národnú sieť by z celkovej sumy malo putovať asi 30 mil. eur.

Taktiež sa počíta s použitím schém pomoci pre obce, samosprávy, ako aj právnické subjekty na budovanie miestnej nabíjacej infraštruktúry. Prvé výzvy chce ministerstvo vyhlásiť v poslednom kvartáli tohto roka. Samotným investíciám však ešte podľa neho bude predchádzať reforma na národnej úrovni v podobe prijatia nových politík a opatrení, ktorá pomôže vytvoriť zdravé prostredie pre rast a posilní konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti prechodu na bezemisnú dopravu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú