Pätnásť výnimočných osobností vrátane troch vedecko-výskumných tímov si v piatok 11. novembra večer prevzalo Cenu za vedu a techniku. Ocenenia udelilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR vždy v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Cieľom je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a vedecko-technické tímy, ako aj dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku. Cenu za vedu a techniku odovzdali v piatich kategóriách: Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka. Hodnotiaca komisia pozostávala zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, univerzít, vedecko-výskumných inštitúcií a zástupcov ďalších zainteresovaných subjektov.

„Aj uplynulé dva roky, ktoré poznačila pandémia a následné hľadanie východísk, ukázali, aký nenahraditeľný prínos pre spoločnosť majú výskumníci a ľudia venujúci sa vede. Preto vnímame čoraz naliehavejšie potrebu hovoriť o podiele vedy a výskumu na zlepšovaní spoločnosti a poukazovať na šikovných slovenských vedcov a výskumníkov, ktorí sú stále pre mnohých len neznámymi menami,“ povedal štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo Michal Fedák.

V kategórii Osobnosť vedy a techniky porota ocenila Dagmar Mudroňovú z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach za prínos v oblasti výskumu a vývoja probiotík a látok naturálneho pôvodu a za štúdium ich vplyvu na imunitu zvierat. Ďalším laureátom v tejto kategórii je Tomáš Brestovič zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, a to za výskum, vývoj a implementáciu unikátnych vodíkových technológií v automobilovom priemysle a energetike. Jána Tkáča z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave porota ocenila za využitie nanotechnológií vo viacerých aplikáciách vrátane biomedicíny.

V kategórii Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov triumfovali traja vedeckí pracovníci. Zuzana Pakanová z Chemického ústavu SAV v Bratislave získala cenu za vedecko-výskumnú činnosť v oblasti štruktúrnej analýzy glykobiomarkerov s priamou aplikáciou do medicínskej a diagnostickej praxe.

Laureátmi ceny sú aj Jakub Kraľovanec zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline za nadpriemerné publikačné aktivity a vedecký prínos vo výskume inžinierskych konštrukcií a mostov a Jozef Švajlenka zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za výskumné a inovačné aktivity zamerané na experimentálny vývoj nových materiálových riešení pre energeticky efektívne a udržateľné drevostavby.

V kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky získala cenu Božena Tušová zo Slovenskej spoločnosti pre technickú normalizáciu v Bratislave. Ocenení sú aj Roman Boča z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave za celoživotný prínos do poznania a vzdelania, publikačnú činnosť svetového významu a Jaroslav Lexa z Ústavu vied o Zemi SAV v Bratislave za celoživotné zásluhy v geologickom štúdiu vulkanických terénov, vulkanológii a paleovulkanickej rekonštrukcii.

V kategórii Popularizátor vedy porota ocenila Ľubomíru Valovičovú z Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy a neformálneho prírodovedného vzdelávania prostredníctvom rôznych popularizačných aktivít.

Cenu dostal aj Jozef Živčák zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, a to za prepájanie technického vzdelávania a popularizácie vedy a tiež za tvorbu koncepcie a návrh exponátov pre svetovú výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Za popularizáciu vedy a osvetové aktivity v oblasti zmeny klímy a jej dopadov získal cenu Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.

Youtube/Slovenská akadémia vied (Screenshot)/SAV

V kategórii Vedecko-technický tím roka triumfoval tím pod vedením Andreja Kuncu z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktorý robil výskum a vývoj ekologicky akceptovateľnej metódy ochrany rastlín pred škodlivými druhmi hmyzu. Porota vyzdvihla aj ich patentovaný objav – Nosič biologicky aktívneho organizmu.

Tím pod vedením Daše Čížkovej z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach dostal cenu za riešenie projektov zameraných na objasnenie neuroprotektívnych a neuroregeneratívnych účinkov aplikovaním celulárnej, ako aj acelulárnej terapie. Za výskum a vývoj elektroizolačných živíc a polyuretánových zalievacích hmôt pre elektrotechnický priemysel získal Cenu za vedu a techniku tím pod vedením Aleny Kozákovej z VUKI a.s. v Bratislave.

Slovenskí vedci ukázali svoje kvality

Slovenská akadémia vied (SAV) priniesla novú publikáciu o zmene klímy. Populárno-vedecká publikácia Zmena klímy I. na vedeckom podklade vysvetľuje rozličné aspekty klimatickej krízy.

Na jej príprave sa podieľali vedci a vedkyne z troch vedných oddelení SAV. Cieľom je priblížiť laickej i odbornej verejnosti komplexné vedecké dáta o klimatickej kríze.

Čitateľ z nej získa relevantné informácie o fyzikálnych javoch vedúcich k zmene klímy, biologicko-ekologických fenoménoch, ktoré ovplyvňujú živú prírodu, ale tiež o dôsledkoch klimatickej zmeny na človeka a spoločnosť. Publikácia je dostupná na stránke SAV. V tlačovej správe to uvádza SAV.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú