Slovenskí vedci dostali ocenenia za vedu a techniku. Ich úspechy majú celosvetový význam
Pätnásť výnimočných osobností vrátane troch vedecko-výskumných tímov si v piatok 11. novembra večer prevzalo Cenu za vedu a techniku. Ocenenia udelilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR vždy v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Cieľom je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a vedecko-technické tímy, ako aj dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku. Cenu za vedu a techniku odovzdali v piatich kategóriách: Osobnosť vedy a techniky, Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov, Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky, Popularizátor vedy a Vedecko-technický tím roka. Hodnotiaca komisia pozostávala zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy, univerzít, vedecko-výskumných inštitúcií a zástupcov ďalších zainteresovaných subjektov.
„Aj uplynulé dva roky, ktoré poznačila pandémia a následné hľadanie východísk, ukázali, aký nenahraditeľný prínos pre spoločnosť majú výskumníci a ľudia venujúci sa vede. Preto vnímame čoraz naliehavejšie potrebu hovoriť o podiele vedy a výskumu na zlepšovaní spoločnosti a poukazovať na šikovných slovenských vedcov a výskumníkov, ktorí sú stále pre mnohých len neznámymi menami,“ povedal štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo Michal Fedák.
V kategórii Osobnosť vedy a techniky porota ocenila Dagmar Mudroňovú z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach za prínos v oblasti výskumu a vývoja probiotík a látok naturálneho pôvodu a za štúdium ich vplyvu na imunitu zvierat. Ďalším laureátom v tejto kategórii je Tomáš Brestovič zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, a to za výskum, vývoj a implementáciu unikátnych vodíkových technológií v automobilovom priemysle a energetike. Jána Tkáča z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave porota ocenila za využitie nanotechnológií vo viacerých aplikáciách vrátane biomedicíny.
V kategórii Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov triumfovali traja vedeckí pracovníci. Zuzana Pakanová z Chemického ústavu SAV v Bratislave získala cenu za vedecko-výskumnú činnosť v oblasti štruktúrnej analýzy glykobiomarkerov s priamou aplikáciou do medicínskej a diagnostickej praxe.
Laureátmi ceny sú aj Jakub Kraľovanec zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline za nadpriemerné publikačné aktivity a vedecký prínos vo výskume inžinierskych konštrukcií a mostov a Jozef Švajlenka zo Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach za výskumné a inovačné aktivity zamerané na experimentálny vývoj nových materiálových riešení pre energeticky efektívne a udržateľné drevostavby.
V kategórii Celoživotné zásluhy v oblasti vedy a techniky získala cenu Božena Tušová zo Slovenskej spoločnosti pre technickú normalizáciu v Bratislave. Ocenení sú aj Roman Boča z Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave za celoživotný prínos do poznania a vzdelania, publikačnú činnosť svetového významu a Jaroslav Lexa z Ústavu vied o Zemi SAV v Bratislave za celoživotné zásluhy v geologickom štúdiu vulkanických terénov, vulkanológii a paleovulkanickej rekonštrukcii.
V kategórii Popularizátor vedy porota ocenila Ľubomíru Valovičovú z Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za dlhoročnú prácu v oblasti popularizácie vedy a neformálneho prírodovedného vzdelávania prostredníctvom rôznych popularizačných aktivít.
Cenu dostal aj Jozef Živčák zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, a to za prepájanie technického vzdelávania a popularizácie vedy a tiež za tvorbu koncepcie a návrh exponátov pre svetovú výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Za popularizáciu vedy a osvetové aktivity v oblasti zmeny klímy a jej dopadov získal cenu Jozef Pecho zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.
V kategórii Vedecko-technický tím roka triumfoval tím pod vedením Andreja Kuncu z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktorý robil výskum a vývoj ekologicky akceptovateľnej metódy ochrany rastlín pred škodlivými druhmi hmyzu. Porota vyzdvihla aj ich patentovaný objav – Nosič biologicky aktívneho organizmu.
Tím pod vedením Daše Čížkovej z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach dostal cenu za riešenie projektov zameraných na objasnenie neuroprotektívnych a neuroregeneratívnych účinkov aplikovaním celulárnej, ako aj acelulárnej terapie. Za výskum a vývoj elektroizolačných živíc a polyuretánových zalievacích hmôt pre elektrotechnický priemysel získal Cenu za vedu a techniku tím pod vedením Aleny Kozákovej z VUKI a.s. v Bratislave.
Slovenskí vedci ukázali svoje kvality
Slovenská akadémia vied (SAV) priniesla novú publikáciu o zmene klímy. Populárno-vedecká publikácia Zmena klímy I. na vedeckom podklade vysvetľuje rozličné aspekty klimatickej krízy.
Na jej príprave sa podieľali vedci a vedkyne z troch vedných oddelení SAV. Cieľom je priblížiť laickej i odbornej verejnosti komplexné vedecké dáta o klimatickej kríze.
Čitateľ z nej získa relevantné informácie o fyzikálnych javoch vedúcich k zmene klímy, biologicko-ekologických fenoménoch, ktoré ovplyvňujú živú prírodu, ale tiež o dôsledkoch klimatickej zmeny na človeka a spoločnosť. Publikácia je dostupná na stránke SAV. V tlačovej správe to uvádza SAV.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nová generácia všetko zmení. Číňania vylepšujú batérie EV extrémnym tempom, začnú s masovou výrobou
Vodíkový pohon je v slepej uličke. Američania narazili na jeho hlavný problém, ich plán zlyhal
Historická misia sa podarila. Sonda NASA prežila prelet Slnkom, teraz ju však čaká krutý koniec
Problémy Tesly pokračujú. Cybertruck sa znovu ocitol v plameňoch, vznietil sa kľúčový komponent
Revolúcia virtuálnej reality aj vyhubenie rakoviny. TOP 5 technológií, ktoré v roku 2025 zmenia svet
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Radary už stačiť nebudú. Nová „neviditeľná stíhačka“ Číny šokovala svet, vymyká sa štandardom
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov je úplne zadarmo, ponúka viac ako 200 filmov a seriálov
- Inžiniersky zázrak Číny. Najdlhší diaľničný tunel sveta prekonáva Švajčiarov v kľúčovej veci
-
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Radary už stačiť nebudú. Nová „neviditeľná stíhačka“ Číny šokovala svet, vymyká sa štandardom
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov je úplne zadarmo, ponúka viac ako 200 filmov a seriálov
- Inžiniersky zázrak Číny. Najdlhší diaľničný tunel sveta prekonáva Švajčiarov v kľúčovej veci
-
- Pošlú ich rovno do šrotu. Kontroverzná regulácia Európskej komisie o autách je na spadnutie
- Bol nočnou morou gestapa. Slováci objavili klenot na Netflixe, je najsledovanejším filmom
- Fanúšikovia im nedokázali odolať. Toto sú nelegálne najsťahovanejšie filmy roka 2024 (ZOZNAM)
- AKTUÁLNE: Obľúbená služba Slovákov je úplne zadarmo, ponúka viac ako 200 filmov a seriálov
- Svet len krúti hlavami. Rusko zakázalo kľúčovú funkciu populárnych aplikácií, bez nej strácajú význam
Majú chodidlá ako z prírody. Roboty s kopytami losov získavajú mimoriadnu stabilitu a rýchlosť
Zachytili fascinujúci jav. NASA ukázala úchvatnú fotografiu prachových diablov na Marse
Slováci budú tankovať drahšie. Môže za to zvýšenie DPH a ceny ropy
Výskum odhalil fascinujúci paradox. Rýchlosť ľudského myslenia prekvapila vedcov
Apple stráca svoje prvenstvo. Čínske smartfóny zatlačili iPhone na okraj
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené