Na neonatologickej klinike Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici pomáha predčasne narodeným deťom dýchať nová revolučná technológia NAVA ventilácia (Neurally Adjusted Ventilatory Assist). Je považovaná za najšetrnejšiu ventilačnú podporu u novorodencov a využívajú ju najmä škandinávske krajiny, ktoré patria k špičke v tejto oblasti. TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

NAVA ventilácia je druh podpory dýchania, ktorú využívame v prípade, že novorodenec nie je schopný samostatného dýchania. Používa sa u predčasne narodených detí, ktoré nemajú dostatok síl, aby dýchali samostatne, alebo u donosených a predčasne narodených novorodencov, ktorí z dôvodu poškodenia pľúc, v dôsledku ochorenia, potrebujú pomoc s dýchaním,“ konštatovala prednostka kliniky Jana Nikolinyová.

Ako vysvetlila, podstatou NAVA ventilácie je snímanie elektrického signálu z bránice pomocou špeciálne zavedenej sondy, ktorou vedia merať elektrickú aktivitu bránice. Ventilátor to využíva na synchronizované podporovanie dychového úsilia novorodenca. Poskytuje presne takú podporu, ktorá zodpovedá konkrétnym požiadavkám a potrebám dieťaťa. Dieťa si ju riadi prakticky samo, nie je ventilátorom vyrušované, nepotrebuje byť tlmené liekmi, neunavuje sa a je skôr pripravené dýchať samostatne.

Neonatologická klinika disponuje dvoma prístrojmi s možnosťou NAVA ventilácie a využíva ju v starostlivosti o chorých novorodencov ako jediné pracovisko na Slovensku,“ dodala Maťašeje.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú