Podiel ľudí vo veku 16 až 74 rokov, ktorí nikdy nepoužili internet, sa pritom medziročne znížil len mierne, a to o jeden percentuálny bod na 12 %.

Ako ďalej informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, dôvodom je nízke pokrytie internetom a nedostupnosť internetu z finančných dôvodov najmä v hladových dolinách na východe a juhu Slovenska. Podľa aktuálnych údajov Európskej komisie malo v minulom roku 72 % domácností predplatený niektorý typ ponuky pevného internetu.

Počet domácností s pokrytím sieťami 4G je na úrovni 89 %, ale je stále pod priemerom únie predstavujúcim 96 %. Európska komisia v tejto súvislosti upozorňuje aj na stupňujúce sa bezpečnostné hrozby na internete. Najčastejším nahláseným bezpečnostným incidentom bol phishing.

Vlani používalo internet viac ako 80 % Slovákov. Napríklad elektronické bankovníctvo 66 % v porovnaní so 62 % v roku 2018. Slovensko zaznamenalo podľa Buchlákovej značný pokrok vo videohovoroch, pričom túto službu teraz využíva 66 % ľudí.

Podiel používateľov internetu, ktorí predávajú online, klesol na 27 % a takisto klesol podiel používateľov aktívnych na sociálnych sieťach. Len 72 % používateľov internetu číta správy online, v porovnaní so 77 % v roku 2017 a len 6 % absolvovalo kurz online, čo predstavuje jedno z najnižších skóre v únii.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú