Väčšina Slovákov je online aj niekoľkokrát za 24 hodín, pričom len päť percent ľudí využíva internet sporadickejšie. Vyplýva to z dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR. Ľudia najčastejšie vyhľadávajú rôzne typy informácií, posielajú e-maily, čítajú spravodajstvo, využívajú sociálne siete a elektronické bankovníctvo.

Ako ďalej informovala PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková, Slováci využívajú online banking v priemere každé štyri dni. Najčastejšie v pracovných dňoch v čase okolo obeda alebo po skončení pracovnej doby. Najviac „bankujú“ začiatkom týždňa. Pandémia koronavírusu pritom digitálny daily banking zintenzívnila.

Podľa dát ŠÚ SR je každý deň, prípadne skoro každý deň, online takmer 9 z 10 Slovákov. Raz za týždeň sa na internet pripojí menej ako desatina ľudí a ešte sporadickejšie iba dve percentá populácie. Dôvodom môže byť vysoká penetrácia internetu, ktorá podľa dát Eurostatu za posledných 10 rokov narástla o viac ako pätinu a predstavuje 90-percentné pokrytie.

Na druhej strane žijeme v ére digitálnych technológií, ktoré sa stali súčasťou každodenného života. Podľa odborníkov je pritom dôležité vedieť aj vypnúť, pričom digitálny detox môže byť jedným zo spôsobov.

„Umenie odpojiť sa je základ pre naše mentálne zdravie hlavne v dobe, kedy sa všetko odohráva online. Ešte dôležitejšie je však vedieť reflektovať to, čo na internete robíme, akú hodnotu nám prináša napríklad scrollovanie sociálnych sietí alebo hranie hier. Digitálny detox je preto nevyhnutné doplniť sebareflexiou,“ hovorí Karolína Presová, sociologička, ktorá sa venuje dopadu technológií na každodenný život a digitálnemu wellbeing-u.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP