Situácia s nedostatkom polovodičových komponentov je aj naďalej napätá. Pre agentúru SITA to potvrdil generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula.

„Závisí to vždy od automobilky a konkrétneho modelu, no vo všeobecnosti sa dá povedať, že nepomohli ani dovolenky, kedy sa očakávalo, že by sa mohli naakumulovať isté zásoby,” priblížil aktuálny stav Pribula. Zároveň sa domnieva, že situácia sa aspoň v prvej polovici roku 2022 nebude výrazne líšiť od tej, aká je teraz.

Nedostatok komponentov komplikuje výrobu slovenských automobiliek už niekoľko mesiacov. Volkswagen Slovakia bol napríklad nútený prerušiť po celozávodnej dovolenke výrobu SUV vozidiel. Linky aktuálne stoja od 16. do 18. augusta. Obmedzenie sa čiastočne dotklo aj výroby malých mestských áut.

Volkswagen

Ďalšie prerušenie výroby SUV áut už ohlásila automobilka na budúci týždeň. Trnavský Stellantis obmedzuje svoju produkciu opakovane, tieto dni ale vyrába v štandardnom režime. Nedostatok čipov ovplyvnil aj chod žilinskej automobilky Kia a nitrianskeho závodu Jaguar Land Rover.

Krízou trpí aj produkcia elektromobilov

Nissan v júli 2020 predstavil nový plne elektrický model Ariya, ktorý sa mal v Japonsku začať predávať v polovici tohto roka a do konca roka sa mal dostať aj na trhy v Európe, Severnej Amerike a Číne.

Nissan však nedávno oznámil, že japonskí zákazníci si teraz môžu objednávať limitovanú edíciu Ariya B6, pričom vozidlá budú k dispozícii „túto zimu“. Automobilka zároveň nestanovila dátum uvedenia vozidla na ďalšie trhy.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP