Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) spustil nový systém A-LEAF, ktorý by mal umožniť lepšie predpovedanie počasia. SHMÚ to uviedol na svojom profile na sociálnej sieti. Nový systém predpovedania počasia by mal lepšie simulovať možný vývoj počasia a reagovať na atmosferické zmeny. Celý systém vyvinul a do prevádzky uviedol zamestnanec SHMÚ Martin Belluš.

„Aj keď sa atmosféra a javy v nej riadia fyzikálnymi zákonmi, ktoré sa SHMÚ snaží naprogramovať do svojich predpovedných modelov, je bežné, že sa atmosféra dostane do nestabilného stavu, kde je výpočet jej vývoja veľmi citlivý,“ povedal Martin Benko, generálny riaditeľ SHMÚ vo videu, v ktorom vysvetľuje fungovanie systému.

Nový systém A-LEAF má podľa neho schopnosť vhodne pozmeniť počiatočné atmosferické podmienky a následne vypracovať 16 rôznych možností vývoja počasia. Zo 16 rôznych modelov možného vývoja počasia nakoniec systém urobí priemer, ktorý bude na základe väčšieho množstva dostupných dát lepšie odrážať možný vývoj počasia.

Systém predpovedí A-LEAF bude môcť využívať aj verejnosť, ktorá ho nájde na internetovej stránke ústavu v sekcii „Meteorológia“. Systém modeluje vývoj počasia nielen z hľadiska teplôt, ale aj veternosti, množstva napadnutých zrážok či oblačnosti.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom