Ako informuje tlačová agentúra TASR, Európska komisia (EK) dnes, v utorok 21. decembra, schválila nové nariadenie, ktorého dôsledkom je skrátenie platnosti covidpasov a to na deväť mesiacov od očkovania druhou dávkou vakcíny.

Opatrenie, ktoré má podporiť očkovanie treťou podpornou dávkou, by malo vstúpiť do platnosti od 1. februára 2022, informovala agentúra Reuters. Len pred hodinami pritom TASR informovalo, že Francúzsko dodnes odhalilo už takmer 200 000 falošných covidpasov.

Návrh na obmedzenie platnosti európskych digitálnych covidových certifikátov prediskutovali už lídri krajín EÚ na decembrovom summite v Bruseli. Do platnosti by nevstúpil len v prípade, ak by s ním nesúhlasila väčšina členských štátov alebo poslancov Európskeho parlamentu. Podľa agentúry Reuters má však tento návrh v rámci EÚ dostatočnú podporu.

TASR - Martin Baumann (Úprava redakcie)

Európske covidpasy, uľahčujúce cestovanie medzi jednotlivými krajinami EÚ v čase pandémie, boli zavedené od 1. júla 2021, a to predbežne na obdobie 12 mesiacov.

EK v utorok oznámila, že schválila „povinnú deväťmesačnú (presne 270-dňovú) dobu akceptácie vakcinačných certifikátov pre účely cestovania medzi jednotlivými krajinami EÚ“. Toto záväzné nariadenie od 1. februára nahradí doterajšie nezáväzné odporúčanie.

EÚ sa týmto spôsobom snaží zosúladiť uznávanie európskych covidpasov v situácii, keď niektoré krajiny opäť zavádzajú – v obave pred šírením vysokonákazlivého variantu omikron – rôzne jednostranné opatrenia a obmedzenia na hraniciach. Covidpas je pritom dodnes pomerne kontroverzným riešením, proti ktorému v mnohých krajinách ľudia hromadne protestujú.

freepik

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti varoval, že „jednostranné opatrenia členských štátov by nás (EÚ) mohli uvrhnúť späť do roztrieštenosti a neistoty“. Pripomenul pritom, ako pred zavedením európskych covidpasov komplikovali cestovanie v rámci eurobloku rôzne bariéry v podobe povinného testovania a karantén, píše agentúra AFP.

Reynders zároveň vyzval jednotlivé členské štáty, aby čo najskôr rozbehli očkovanie treťou dávkou proticovidových vakcín a zaistili tak bezpečné cestovanie v rámci Únie. Platnosť covidpasu po očkovaní treťou dávkou zatiaľ nebude obmedzená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú