Napriek tomu jeho odhad príjmov prekonal očakávania analytikov. Pomohol mu silný predaj novej série smartfónov Galaxy Note 10, ktorý zmiernil vplyv poklesu predaja pamäťových čipov na výnosy koncernu.  V správe pre regulačné úrady pred zverejnením podrobných výsledkov koncom tohto mesiaca juhokórejský technologický gigant oznámil, že jeho prevádzkový zisk za tri mesiace do konca septembra pravdepodobne klesol o 56 % na 7,7 bilióna wonov (5,85 miliardy eur).

 To by bol o niečo lepšie výsledok ako 7,1 bilióna KRW, ktoré mu predpovedajú analytici. Prispel k tomu najmä predaj smartfónov Galaxy 10 doma aj v Európe od ich uvedenia na trh 23. augusta. Konkrétne, Samsung, ktorý je najväčším výrobcom smartfónov na svete, predal v 3. kvartáli na domácom trhu viac ako milión najmodernejších telefónov pre novú sieť 5G.

Podľa analytikov, ktorých oslovila spoločnosť Refinitiv, juhokórejský koncern v uplynulom kvartáli ťažil aj zo sankcií USA proti Huawei Technologies, ktoré účinne bránia americkým firmám dodávať čínskej firme komponenty. Huawei začína tento mesiac s predajom nových smartfónov Mate v Európe, ale jeho produkt nemá pre sankcie prístup k licencovanej verzii operačného systému Android spoločnosti Google, ako aj k mobilným službám, ktoré zahŕňajú obchod Play a populárne aplikácie ako Gmail, YouTube alebo mapy.

Samsung vo svojej správe v utorok uviedol, že jeho tržby v 3. štvrťroku pravdepodobne klesli o 5,3 % na 62 bilióna KRW zo 65,5 bilióna KRW pred rokom. Obrat mobilnej divízie Samsungu je pritom oveľa menší ako jeho tržby z predaja pamäťových čipov a podieľa sa približne 20 % na zisku. Výrobcovia pamäťových čipov, ako je Samsung a jeho menší konkurent SK Hynixu napriek tomu očakávajú, že trh s čipmi neskôr v tomto roku ožije.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom