Írska nízkonákladová spoločnosť Ryanair predpokladá, že najrealistickejším dátumom začatia využívania boeingov 737 MAX je február, prípadne začiatok marca. Povedal to vo štvrtok šéf spoločnosti Michael O’Leary. Najväčšie americké letecké spoločnosti pozastavili lety lietadiel, ktoré úrady uzemnili v marci tohto roka po tom, ako dve lietadlá tohto typu havarovali v rozpätí necelých piatich mesiacov, približne do decembra. Southwest Airlines ich pozastavila až do začiatku januára.

Ryanair patrí k najväčším zákazníkom Boeingu, čo sa týka strojov 737 MAX. Firma zadala pevnú objednávku na 135 lietadiel 737 MAX 200 s opciou na ďalších 75 strojov. Podľa vedenia firmy by január bol ideálnym termínom začatia letov, pochybuje však o tom, že sa ho podarí naplniť.

Najskôr musí Americký úrad pre letectvo (FAA) schváliť nový, aktualizovaný softvér, ktorý je považovaný za príčinu pádu lietadiel v Indonézii a Etiópii. Neskôr budú musieť lietadlá dostať súhlas aj od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

„Najoptimistickejším scenárom je, že prvé lietadlo príde v januári. Realistickejším termínom však je koniec februára až marec,“ povedal O’Leary novinárom. Zároveň verí, že 737 MAX získa súhlas na návrat do prevádzky od úradov v USA aj Európe, jednoznačne istý si tým však nie je.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom