V tomto texte boli použité materiály TASR.

Ruský automobilový trh čelí ďalšiemu nepriaznivému vývoju. Podľa čerstvých údajov Asociácie európskych podnikov (AEB) môže predaj osobných a ľahkých úžitkových áut v Rusku v roku 2025 klesnúť až o celú štvrtinu. Európska organizácia, ktorá pravidelne sleduje vývoj trhu, výrazne upravila svoju januárovú prognózu smerom nadol. Dôvodov je hneď niekoľko.

Dôvody sú zrejmé

Najnovšie čísla hovoria jasne. Ak sa predpoklady AEB naplnia, v Rusku sa tento rok predá približne 1,25 milióna osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. To znamená medziročný prepad o 24 %, čo je omnoho horší výhľad než pred šiestimi mesiacmi, keď asociácia očakávala pokles o 15 % a celkový predaj okolo 1,4 milióna kusov.

Za zhoršením výhľadu podľa AEB stojí samotný vývoj situácie na domácom trhu. Detailnejšie dôvody síce nešpecifikovala, no v pozadí zrejme zohrávajú úlohu viaceré faktory vrátane ekonomickej neistoty, problémov v dodávateľských reťazcoch, ako aj dlhodobých dôsledkov medzinárodných sankcií, ktoré zasiahli najmä dovoz technológií a komponentov do krajiny.

autá a lada.
Lada/Lisa With Love/YouTube (Úprava redakcie)

Podmienky musia nastaviť rozumne

AEB však napriek nepriaznivej prognóze ponecháva otvorené dvere pre možný obrat. Zároveň ocenila kroky ruského ministerstva priemyslu a obchodu, ktoré opätovne zavádza programy na podporu predaja vozidiel. Práve tieto stimuly by mohli pomôcť oživiť dopyt na trhu a zmierniť negatívny trend, ak budú správne zamerané a široko dostupné.

„Dúfame, že tieto programy budú dostupné pre čo najväčší počet značiek na ruskom trhu,“ uviedla asociácia vo vyhlásení, čím naznačila potrebu väčšej inkluzivity pri vládnych stimuloch. V minulosti sa totiž častokrát stávalo, že vládne programy podporovali len obmedzené spektrum domácich výrobcov, čo znevýhodňovalo menších hráčov alebo zahraničné značky pôsobiace v krajine.

Hoci je aktuálny vývoj pre ruský automobilový sektor výrazne negatívny, z pohľadu budúcnosti ostáva otvorená otázka, či prípadné opatrenia zo strany štátu dokážu zvrátiť trend. Vzhľadom na nestabilitu prostredia a množstvo externých aj interných vplyvov bude ďalší vývoj závisieť nielen od dopytu spotrebiteľov, ale aj od ochoty vlády investovať do podpory predaja, výroby a technologického vývoja v sektore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP