V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ukrajinská energetická a plynová infraštruktúra sa v piatok opäť stala terčom rozsiahleho raketového a dronového útoku. Minister energetiky Herman Haluščenko obvinil Rusko zo snahy zničiť ukrajinskú energetickú sieť a spôsobiť civilnému obyvateľstvu čo najväčšie škody. Útoky zasiahli viaceré oblasti krajiny a spôsobili rozsiahle škody.

Minister Haluščenko vo vyhlásení na sociálnej sieti Facebook uviedol, že Rusko systematicky útočí na zariadenia na výrobu elektriny a plynu, pričom jeho cieľom je pripraviť Ukrajincov o dodávky elektriny a tepla.

„Rusko sa snaží ublížiť obyčajným Ukrajincom ostreľovaním zariadení na výrobu energie a plynu a nevzdáva sa svojho cieľa nechať nás bez elektriny a kúrenia,” napísal Haluščenko.

Útok na Odesu a ďalšie oblasti

Poškodenie kritickej infraštruktúry prichádza v čase, keď sa Ukrajina stále zotavuje z predchádzajúcich ruských útokov na elektrárne a rozvodné siete. Zima na Ukrajine síce pomaly končí, no útoky na energetickú sieť môžu spôsobiť dlhodobé výpadky v dodávkach elektriny a plynu.

V noci zo štvrtka na piatok sa cieľom masívneho dronového útoku stalo aj ukrajinské prístavné mesto Odesa na pobreží Čierneho mora. Gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper uviedol, že ruské drony poškodili energetickú infraštruktúru mesta a spôsobili viacero požiarov.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
TASR

Odesa patrí medzi strategicky dôležité ukrajinské mestá, keďže je kľúčovým bodom pre vývoz obilia a ďalšieho tovaru cez Čierne more. Po predchádzajúcich útokoch na prístavy v Odese a Mykolajive Ukrajina posilnila protivzdušnú obranu v regióne, no napriek tomu sa Rusku podarilo poškodiť ďalšie časti infraštruktúry.

Reakcia EÚ a posilnenie obrany

Najnovšie útoky prichádzajú krátko po tom, čo sa lídri EÚ na štvrtkovom krízovom summite dohodli na posilnení obrany európskeho bloku v reakcii na zmenu politiky administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zmena postoja USA k podpore Ukrajiny vyvolala znepokojenie v európskych krajinách, ktoré teraz hľadajú spôsoby, ako zrýchliť dodávky vojenskej pomoci Kyjevu. Viaceré členské štáty EÚ už oznámili zvýšenie dodávok protivzdušnej obrany, ktoré majú pomôcť Ukrajine čeliť pokračujúcim ruským útokom.

Zatiaľ nie je jasné, aké budú ďalšie kroky ukrajinskej vlády v reakcii na tieto útoky, no Kyjev dlhodobo apeluje na západných spojencov, aby zvýšili dodávky zbraní a technológií na ochranu kritickej infraštruktúry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP