Ruskí hekeri sa snažia narušiť alebo zničiť kritickú infraštruktúru Británie a na ich zastavenie sa toho nerobí dosť. V stredu to vyhlásili predstavitelia vlády Spojeného kráľovstva, ktorých citovala tlačová agentúra AP.

Britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) vydalo varovanie pred hrozbou hekerských útokov – adresovalo ho prevádzkovateľom elektrických, vodovodných a ďalších kritických sietí v Británii. Odporučilo im posilniť ochranu týchto systémov.

„Myslím si, že ešte nerobíme dosť na ochranu našej infraštruktúry pred kyberhrozbami, ktoré prichádzajú od skupín spriaznených s Ruskom,“ povedala šéfka centra Lindy Cameronová.

Minister pre záležitosti úradu vlády Oliver Dowden uviedol, že hrozba pochádza od hekerov sympatizujúcich s Ruskom, hoci útoky nemusia byť nariadené priamo ruským štátom. Hekerov označil za kyberobdobu Vagnerovej skupiny, súkromnej vojenskej spoločnosti, ktorej žoldnieri bojujú na Ukrajine za záujmy Ruska.

Dowden upozornil, že údajní hekeri v súčasnosti nemajú kapacitu spôsobiť rozsiahle škody na životne dôležitých systémoch Spojeného kráľovstva, ale táto hrozba narastá.

„Upozornenie na túto hrozbu nie je niečo, čo sa nám robí ľahko. Ale je nutné, aby spoločnosti chápali súčasné riziko, ktoré im hrozí, a aby podnikli kroky na svoj ochranu a na ochranu krajiny,“ vyhlásil Downden na konferencii o kyberbezpečnosti v severoírskom Belfaste.

„Tieto spoločnosti majú za úlohu udržiavať našu krajinu v chode. Naša spoločná prosperita závisí od nich, od toho, ako vážne budú brať vlastnú bezpečnosť,“ vysvetlil Dowden.

Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) je pobočka britskej kybernetickej spravodajskej služby GCHQ. Centrum informovalo, že vojna Ruska na Ukrajine sa naťahuje, a tak útočníci začali rozširovať svoju pozornosť z Ukrajiny na širší Západ. Šéfka NCSC Cameronová tiež upozornila na „dramatické posilňovanie Číny ako technologickej superveľmoci“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú