Rusko po dlhých rokoch odkladov a meškania konečne vynieslo do vesmíru nový modul pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ako informuje SPACE, model Nauka dosiahol obežnú dráhu vďaka rakete Proton-M. Ako sa však neskôr ukázalo, jej misia nie je tak bezproblémová.

Ešte v ten istý deň začali kolovať fámy o problémoch modulu Nauka, ktoré pretrvávajú doteraz. „Všetko ide podľa plánu,“ vyjadril sa Dmitrij Rogozin, riaditeľ Roskosmu. Podľa dostupných informácií ale úplne všetko podľa plánov nejde.

Ako sa neskôr ukázalo, jeden z problémov sa nachádza v pohone modulu. Roskosmos však pred chvíľou informoval, že úspešne vykonali testovací štart orientačných dýz.

Hlavný pohon je podľa dostupných informácií nefunkčný a Nauka sa dopraví k Medzinárodnej vesmírnej stanici len pomocou orientačných dýz – teda v prípade, že budú aj naďalej fungovať. O stave modulu budeme priebežne informovať.

ISS doteraz neprišla o modul počas toho, čo bol na ceste k nej. Obzvlášť v prípade modulu Nauka by sa jednalo o ohromnú tragédiu, keďže jeho štart odkladali nešťastné technické problémy už od roku 2006.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP