Za ransomvérovým útokom na najväčšiu mäsospracovateľskú spoločnosť na svete JBS je podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) ruská kyberzločinecká skupina REvil.

Skupina známa aj ako Sodinokibi patrí medzi najproduktívnejšie a najziskovejšie skupiny v oblasti kyberzločinu na svete, informuje spravodajský portál BBC. FBI vo vyhlásení uviedla, že vyvodzujú riziká a následky a usilujú sa zodpovedné osoby dostať pred súd.

Kybernetický útok cez víkend zastavil niektoré operácie JBS v USA, Kanade a Austrálii. Firma uviedla, že napreduje v obnovení baliacich operácií vo štvrtok v USA, kde má päť svojich najväčších závodov na hovädzie mäso. Či zaplatila hackerom výkupné, neuviedla.

Biely dom v stredu oznámil, že prezident Joe Biden sa plánuje zhovárať o kyberútokoch s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa stretne o dva týždne. Ransomvéry patria medzi najziskovejšie formy kyberútokov. Zvyčajne pri nich hackeri získajú prístup k počítačovej sieti a zakódujú súbory alebo zablokujú používateľov, kým im nezaplatia výkupné.

Spomenutú skupinu REvil spájajú s koordinovaným útokom na takmer dve desiatky lokálnych vlád v Texase z roku 2019.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom