Vedec a vynálezca Hiroshi Ishiguro, známy vývojom robotov, ktorí sú takmer na nerozoznanie od ľudí, vyvinul už svoj šiesty klon. Najnovší model, Geminoid HI-6, je jeho najprepracovanejšou verziou. Má podobu, mimiku a pohyby, ktoré veľmi pripomínajú samotného Ishigura.

Tento android, ktorý je vystavený na Osackej univerzite, dokonca dokáže odpovedať na otázky študentov počas prednášok. Otvára to fascinujúce perspektívy pre výskum ľudskej interakcie s technológiami. Na túto tému upozornil portál Interesting Engineering.

Ishiguro pôvodne vytvoril Geminoid HI-6 ako pomocníka pri prednáškach, keď bol príliš zaneprázdnený. Dnes však tento klon dokáže nielen odovzdať informácie ale aj reagovať na otázky publika. Android je vybavený veľkým jazykovým modelom, ktorý zahŕňa Ishigurove knihy a mediálne rozhovory, čím získava schopnosť plynulej komunikácie.

Realistický vzhľad a limitované pohyby

Geminoid HI-6 má realistickú silikónovú kožu, ktorá sa na dotyk podobá ľudskej. Avšak neovláda chôdzu, i keď je plánované, že v budúcnosti bude mať bipedálny pohybový mechanizmus. Android má 53 stupňov voľnosti pohybu a dokáže presne napodobniť rôzne gestá a mimiku.

Ishiguro Lab.

Napriek realistickej vizáži však hlas robota nepôsobí úplne prirodzene. Znie viac ako štandardný mužský hlas s neutrálnym prízvukom, ktorý nepôsobí osobne. Napriek tomu Ishiguro verí, že dôležitým prvkom k bližšiemu vzťahu medzi človekom a robotom je schopnosť pocítiť voči nemu istú formu intimity.

Ishiguro a jeho tím používajú Geminoid HI-6 na výskum toho ako môže byť ľudská prítomnosť prenášaná na diaľku, a ako môže interakcia s robotom ovplyvňovať obe strany, a teda operátora, aj samotného používateľa. Pri experimentoch zisťujú, aký vplyv môže mať komunikácia s androidom na sociálne vnímanie a či možno vytvoriť robota, ktorý by nielen napodobňoval ľudí, ale ich potenciálne aj prekonal v určitých aspektoch interakcie.

Pixabay

Kam smeruje výskum androidov?

Geminoidy ako sa Ishigurove roboty nazývajú, majú metalickú kostru a plastovú hlavu, pričom ich pohyby sú poháňané 16 pneumatickými akčnými členmi. Táto technológia umožňuje precízne kontrolovať pohyby hornej časti tela a napodobňovať prejavy ľudskej mimiky.

Pre Ishigura sú jeho roboty oknom do budúcnosti, kde humanoidné stroje môžu nahradiť ľudí v určitých sociálnych funkciách. Prostredníctvom týchto androidov skúma nielen technológie ale aj otázky toho, čo presne znamená byť človekom. Zároveň sleduje, ako môže človek budovať vzťah s umelou bytosťou, a čo takýto vzťah prinesie do bežného života.

Hoci sa môže zdať, že technológie, ako je Geminoid HI-6, sú vzdialené od bežného využitia, Ishiguro verí, že robotika s realistickými humanoidnými vlastnosťami má potenciál zmeniť spôsob, akým pristupujeme k sociálnej interakcii a k samotnej definícii ľudskosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP