V noci na utorok bol v Bratislave v Podunajských Biskupiciach z motorového vozidla odcudzený takzvaný troxler. Ide o zariadenie na meranie hustoty materiálov, ktoré v sebe obsahuje rádioaktívny materiál (rádionuklid cézia Cs-137). Upozornilo na to Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.

Zariadenie troxler je umiestnené v pevnom prepravnom boxe žltej farby, ktorý je označený znakmi rádioaktivity. Ako uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká, samotné zariadenie je v boxe dostatočne odtienené, avšak v prípade neoprávnenej manipulácie a pokusu o vybratie rádioaktívneho žiariča sa môže podstatne zmeniť radiačné riziko, čo môže spôsobiť ožiarenie osôb.

 „V prípade nálezu prepravného boxu alebo zariadenia s ním nemanipulujte, neotvárajte ho ani sa nezdržujte v jeho blízkosti. Nález, prosím, oznámte na linke 158 a pohotovostnej službe radiačnej ochrany MDV SR na telefónne číslo 0918 657 879,“ zdôraznila Ducká. Zároveň dodala, že vecou sa zaoberá aj odbor radiačnej ochrany ministerstva dopravy ako povoľovací orgán prepravy rádioaktívnych materiálov.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom