Rusko v piatok na žiadosť cenzorského úradu zablokovalo prístup na webové stránky americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Oba weby podľa ruských úradov zverejňovali dezinformácie a materiály diskreditujúce ruskú armádu. V piatok o tom informovala britská stanica BBC.

Na základe žiadosti Ruskej federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) bol zablokovaný aj prístup na webovú stránku programu Rewards for Justice, v rámci ktorého USA vyplácajú odmeny za informácie o hrozbách pre národnú bezpečnosť Spojených štátov.

BBC spresnila, že dané webové stránky sú zablokované od 26. januára, informuje TASR.

Roskomnadzor objasnil, že tieto weby publikovali „materiály obsahujúce nedôveryhodné informácie verejného významu“, ako aj obsahyty diskreditujúce ruskú armádu, ktoré boli zamerané na destabilizáciu spoločenskej a politickej situácie v Rusku.

BBC pripomenula, že vlani v máji predseda bezpečnostného výboru Štátnej dumy Vasilij Piskariov označil publikácie CIA v ruštine za podnecovanie k vlastizrade a „otvorený pokus o nábor“ agentov.

CIA totiž 2. mája zverejnila na svojom kanáli na YouTube video v ruštine, v ktorom informuje, ako ich bezpečne kontaktovať a odovzdať im informácie.

V treťom štvrťroku 2022 Roskomnadzor zablokoval a zlikvidoval viac ako 89 000 webových stránok, medzi nimi bolo aj viac ako 20 000 webov zverejňujúcich dezinformácie o tzv. špeciálnej vojenskej operácii, ako v Rusku volajú vojnu rozpútanú jeho armádou na Ukrajine.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine – 24. februára 2022 – začal Roskomnadzor blokovať prístup na internetové stránky mnohých médií, ako aj na sociálne siete Twitter, Facebook a Instagram.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP