Protesty voči policajnej brutalite páchanej na černochoch po zabití Georgea Floyda príslušníkom polície nabrali na obrátkach. Ako informuje portál Futurism, armáda a FBI do oblastí, kde protesty prebiehajú, nasadila lietadlá RC-26B.

Nasadenie monitorovacích lietadiel nad mestami, kde prebiehali protesty, zaznamenala spoločnosť Motherboard na základe letových údajov. Nad mestami podľa týchto údajov prelietavali v kruhoch lietadlá RC-26B, ktoré bývajú nasadzované zväčša do vojnových oblastí alebo pri monitorovaní prírodných katastrof.

Lietadlo je vybavené infračervenými a elektro-optickými kamerami. Okrem toho boli tieto lietadlá údajne vybavené takzvanými Dirtboxmi, informuje portál Vice. Dirtbox je zariadenie, ktoré sa správa ako mobilný vysielač a prinúti telefóny v danej oblasti pripojiť sa naň, vďaka čomu môžu úrady monitorovať ľudí.

Zozbierané údaje novinárov, demonštrantov a v podstate všetkých ľudí v danej oblasti sa následne odosielajú na analýzu. Sledovať sa tak môžu telefónne čísla, hlasové hovory či textové správy.

Podľa agentúry Motherboard sa však nejedná o jediné lietadlo nasadené počas protestov. V meste Minneapolis bolo tiež použité známe bezpilotné lietadlo Predator, ktoré však nebolo vybavené žiadnymi zbraňami.

Zdroj: Futurism, Vice

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom