Produkcia áut v Nemecku vlani padla na najnižšiu úroveň za vyše 20 rokov. Dôvodom bola obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá mala negatívny vplyv na predaj na zahraničných trhoch.

Vlani sa v Nemecku vyrobilo len 4,7 milióna áut, uviedol zväz nemeckého automobilového priemyslu VDA. To bolo o 9 % menej ako v roku 2018 a najmenej od roku 1997. VDA ako dôvod uviedol oslabenie medzinárodného dopytu. K tomu je ešte potrebné pripočítať náročné technologické zmeny a sprísnenie emisných noriem, čo komplikuje život automobilkám, ktoré boli dlho pilierom najväčšej európskej ekonomiky.

Nemecký trh si však vlani polepšil. Počet registrácií nových áut stúpol o 5 % na 3,6 milióna. Predaj bol vyšší naposledy v roku 2009, keď dosiahol 3,8 milióna vozidiel.

Export z Nemecka padol ešte prudšie než produkcia, keď sa znížil o 13 % na 3,5 milióna vozidiel. „Pokles produkcie áut znamená, že dôležitosť Nemecka v rámci globálneho automobilového priemyslu sa ďalej znižuje,“ uviedol šéf Centra pre výskum automobilového priemyslu (Center Automotive Research, CAR) Ferdinand Dudenhöffer. Vo svojej štúdii zverejnenej v decembri predpovedal, že výroba áut v Nemecku tento rok ešte klesne a začne rásť až v roku 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP