Britskí archeológovia objavili zhruba tri kilometre od monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi. Celý okruh má dva kilometre, pričom šachty sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

„Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa komplexnejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť. Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť,“ uviedol Richard Bates z Univerzity St Andrews.

Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že sedimenty zo šácht „obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí“. Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom „napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých 4000 rokov“.

Archeologička Nick Snashall vyhlásila, že „tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov“. „Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge,“ vyjadrila sa.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú