V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) a Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) spúšťajú pod vedením Ministerstva zdravotníctva SR odbornú analýzu vybraných retenčných šarží vakcín proti ochoreniu COVID-19. Tento krok má priniesť verejnosti overené a vedecky podložené informácie o bezpečnosti vakcín a posilniť dôveru v očkovanie ako kľúčový nástroj ochrany zdravia.

Odborné rokovania o podrobnostiach analýzy sa uskutočnili priamo na pôde Biomedicínskeho centra SAV za účasti ministra zdravotníctva Kamila Šaška a ministra školstva Tomáša Druckera. Generálna riaditeľka BMC SAV prof. Silvia Pastoreková pripomenula, že spoločnosť čelí záplave dezinformácií a poloprávd o vakcínach. „Našou úlohou je vniesť do verejnej diskusie objektívne, odborne podložené fakty a upokojiť verejnosť,“ uviedla.

Odborníci zapojení do analýzy

Na samotnej analýze sa budú podieľať špičkoví odborníci z oblasti virológie, molekulárnej biológie a genetiky. Práce prebiehajú podľa prísnych vedeckých štandardov a aktuálnych poznatkov. Pastoreková zdôraznila, že obe zapojené inštitúcie pristupujú k analýze nezávisle, s dôrazom na integritu a vedeckú etiku.

Zástupkyňa riaditeľa ŠÚKL, PharmDr. Ivana Pankuchová, pripomenula, že od začiatku pandémie bolo po celom svete podaných viac než 13 miliárd dávok vakcín. „Existuje rozsiahle množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že prínosy týchto vakcín jednoznačne prevyšujú nad možnými rizikami,“ povedala. Zároveň dodala, že mRNA vakcíny patria medzi najprísnejšie sledované liekové skupiny a zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, že by hladiny DNA v očkovacích látkach prekračovali povolené limity.

Ilustračný obrázok/Freepik

Dôkazy proti obavám z DNA vo vakcínach

Pankuchová taktiež upozornila, že momentálne nie sú známe žiadne medicínske dôkazy, ktoré by potvrdzovali škodlivosť fragmentov zvyškovej DNA obsiahnutej vo vakcínach. „Skutočnú hrozbu predstavujú samotné ochorenia, proti ktorým vakcíny chránia,“ doplnila.

Zatiaľ prebiehajú záverečné odborné diskusie o rozsahu a metodike plánovanej analýzy. Vzhľadom na náročnosť a dôslednosť vedeckého skúmania budú konkrétne výsledky zverejnené až po ukončení celého procesu. Výstupom bude záverečná správa, ktorá má podľa predstaviteľov BMC SAV a ŠÚKL priniesť transparentné, nezávislé a verejne overiteľné závery, ktoré pomôžu obnoviť dôveru v očkovanie na Slovensku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP