V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa po návrate z Moskvy ohradil voči kritike, ktorá sa na neho zniesla zo strany viacerých partnerov v EÚ a NATO. Cestu do Ruska absolvoval pri príležitosti osláv ukončenia druhej svetovej vojny a tvrdí, že nevidí dôvod, prečo by mala táto návšteva narušiť vzťahy Slovenska so spojencami.

Jedným z incidentov, ktorý podľa premiéra signalizoval nedôveru a nevraživosť medzi partnermi, bol zákaz preletu cez pobaltské štáty. Ten ho prinútil zmeniť plánovanú trasu do Moskvy. „Niečo také sa nepatrí medzi partnermi,“ vyhlásil Fico počas nedeľnej tlačovej konferencie. Vyjadril presvedčenie, že cieľom bolo zmariť jeho cestu, no napriek tomu podľa vlastných slov disponoval alternatívnymi možnosťami, ktoré mu umožnili návštevu zrealizovať. „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy,“ dodal.

Ostré slová na adresu EÚ diplomacie

Premiér sa ostro vyjadril aj k vyjadreniam vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej. Reagoval na jej kritické postoje s jasným odmietnutím nadriadeného vzťahu: „Ona nie je moja nadriadená, nemá mi čo hovoriť, čo mám a čo nemám robiť,“ zvolal pred novinármi.

Fico zároveň tvrdí, že bilaterálne rokovania v Moskve priniesli dôležité informácie, ktoré by mohla využiť aj európska diplomacia – napríklad v súvislosti s možnými mierovými rozhovormi medzi Ruskom a Ukrajinou v Istanbule, či s vývojom obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi a Čínou.

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Tému bilaterálnych rokovaní rozvinul aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že slovenský obranný priemysel by mohol ťažiť z nových obchodných kontaktov, ktoré premiér nadviazal počas stretnutí s predstaviteľmi Brazílie a Vietnamu. „Vietnam i Brazília sú veľké krajiny, ktoré sú vstupnou bránou do regiónov,“ uviedol Kaliňák, čím poukázal na potenciál expanzie slovenského priemyslu do juhovýchodnej Ázie a Južnej Ameriky.

Premiér trvá na vlastnej zahraničnej politike

Cesta do Moskvy, hoci kontroverzná, je podľa Fica súčasťou jeho suverénnej zahraničnej politiky. Spochybňovanie zo strany partnerov vníma ako neprimerané zasahovanie do práv členskej krajiny rozhodovať o vlastných diplomatických krokoch. Zdôrazňuje, že Slovensko má právo na svoje pozície a že práve priama komunikácia prináša výsledky, ktoré nemožno dosiahnuť len prostredníctvom vyhlásení z Bruselu.

Otázkou zostáva, ako budú na Ficov postoj reagovať partneri v rámci EÚ a NATO, a či sa Slovensko neocitne na okraji európskej zahraničnopolitickej línie. Premiér však zatiaľ jasne signalizuje, že sa svojej cesty ani jej obsahu nemieni vzdať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP