Sociálna poisťovňa v týchto dňoch vo zvýšenej miere poskytuje dôchodcom potvrdenia o vyplatených dôchodkových dávkach za rok 2022. Najmä pracujúci dôchodcovia ich potrebujú k podaniu daňového priznania za predchádzajúci rok. Poisťovňa odporúča, aby si klienti vyžiadanie potvrdenia nenechávali na poslednú chvíľu.

Využívať môžu pohodlnú telefonickú a emailovú komunikáciu. Pri takýchto požiadavkách dostane klient požadované potvrdenie poštou na adresu bydliska. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Tí klienti, ktorí majú zriadenú e-schránku na portáli www.slovensko.sk, môžu o potvrdenie požiadať aj prostredníctvom nej a potvrdenie o vyplatených dávkach dostanú následne touto cestou. Pobočky a klientske centrá Sociálnej poisťovne pripravujú potvrdenia na žiadosť dôchodcu pri osobnej návšteve zväčša na počkanie.

Ak však dôchodok Sociálna poisťovňa priznala v predchádzajúcom roku alebo vykonala zmenu, príprava potvrdenia trvá dlhšie. Ústredie Sociálnej poisťovne ho v takom prípade posiela dôchodcovi na adresu jeho bydliska poštou. Ak ho žiada osobne v pobočke, je potrebné sa preukázať občianskym preukazom. Pobočka môže potvrdenie v záujme ochrany osobných údajov vydať len konkrétnemu dôchodcovi. Inej osobe ho môže poskytnúť len na základe predloženého splnomocnenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP