V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporila výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec, ktorú považuje za projekt strategického významu. Spolu so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba podpísala memorandum o spolupráci, ktoré má zabezpečiť odborné konzultácie a podporu pri výstavbe zariadenia, ktoré má posilniť stabilitu elektrizačnej sústavy Slovenska.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) informovalo, že elektráreň považujú za najekologickejšie riešenie na stabilizáciu spotreby a výroby elektriny.

Rakúsko je dôkazom, že to funguje

Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) projekt dlhodobo podporuje a vníma ho ako významný krok k energetickej sebestačnosti. Prečerpávacie elektrárne označil za vysoko hospodárne riešenie a stabilný zdroj príjmov pre štát, pričom ako vzor uviedol Rakúsko, kde v súčasnosti funguje 23 takýchto staníc a buduje sa ďalších 13, väčšinou v turisticky atraktívnych oblastiach či národných parkoch.

„Zisky oproti klasickej výrobe elektriny sú pri prečerpávacích staniciach trojnásobne vyššie,“ zdôraznil Taraba s tým, že „nikomu však nebude vnucovať investície a mzdy“, ale očakáva konštruktívny dialóg.

Orava
TASR

Obe zainteresované inštitúcie – Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) aj štátny podnik Vodohospodárska výstavba – sa zaviazali zachovať všetky existujúce vodohospodárske funkcie priehrady Málinec. To zahŕňa nepretržité zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, ochranu národohospodárskych záujmov, ako aj zachovanie environmentálnych benefitov územia. Projekt má podľa ich vyjadrení spĺňať aj všetky kritériá stavby vo verejnom záujme.

Región Podpoľania nesúhlasí

Napriek oficiálnej podpore a zdôrazňovaniu výhod sa projekt stretol aj s odporom v regióne Podpoľania, kde by mal byť realizovaný. Miestni obyvatelia spísali petíciu za jeho zastavenie a niektoré samosprávy sa otvorene postavili proti. Kritizujú najmä nevhodnú a nedostatočnú komunikáciu zo strany štátu, ako aj potenciálne negatívne dopady na prírodu a kvalitu života.

Minister Taraba už vo februári označil projekt Málinec za najväčšiu ekologickú a ekonomickú príležitosť pre stredné Slovensko, no jeho realizácia bude musieť čeliť nielen technickým výzvam, ale aj presvedčeniu verejnosti, že je skutočne prínosom pre región a celú krajinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP