V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Zásoby zemného plynu v európskych podzemných zásobníkoch (PZP) klesli na približne 47 %, pričom odber v februári 2025 je najvyšší za posledné štyri roky. Vyplýva to z údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE). Napriek intenzívnemu čerpaniu zostáva v zásobníkoch ešte 52,4 miliardy kubických metrov (m³) plynu, čo je štvrtá najvyššia úroveň pre začiatok februára v histórii týchto záznamov.

Od začiatku vykurovacej sezóny, ktorá sa v Európe začala 29. októbra 2024, odčerpali členské štáty EÚ viac ako 56 miliárd m³ plynu. Tento odber je o 26 % vyšší, ako bol priemerný denný odber v rovnakom období za posledných päť rokov. Napriek tomu je aktuálna úroveň zásob stále relatívne vysoká v porovnaní s najproblematickejšími rokmi, ako boli 2018 a 2022, keď zásoby ku koncu zimy klesli na kritických 18 %, respektíve 26 %.

Rýchlejšie čerpanie plynu v porovnaní s minulým rokom

V predchádzajúcej zimnej sezóne sa čerpanie plynu z podzemných zásobníkov skončilo 31. marca, pričom v zásobníkoch zostalo 58,44 % zásob. Tento rok sú zásoby už v polovici februára na úrovni 47,24 %, čo je o 8,5 percentuálnych bodov menej, ako bol priemer k tomuto dátumu za posledných päť rokov. Ak sa trend vysokého čerpania nezmení, zásoby by mohli ku koncu sezóny dosiahnuť podstatne nižšiu úroveň ako vlani.

Prvá polovica aktuálneho týždňa je v Európe relatívne teplá, no meteorológovia varujú, že smerom k víkendu sa očakáva prudké ochladenie, ktoré by malo na začiatku budúceho týždňa ešte zosilnieť. Pokles teplôt môže viesť k ďalšiemu zrýchlenému čerpaniu plynu, čo môže mať vplyv na celkovú situáciu v európskej energetike.

Freepik

Rekordné dodávky LNG pomáhajú udržiavať stabilitu

Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy dosahujú rekordné úrovne. Kapacity na spätné splyňovanie LNG a jeho následné vstrekovanie do európskych plynovodov sa vo februári pohybujú na úrovni 52 %, čo znamená, že Európa aktívne využíva alternatívne zdroje na doplnenie zásobníkov.

Hoci súčasné zásoby plynu stále umožňujú relatívne stabilnú situáciu na trhu, experti varujú, že pokračujúci trend vysokého čerpania môže viesť k napätiu v dodávkach. Európa sa stále viac spolieha na LNG, pričom dodávky z Ruska zostávajú na minimálnej úrovni a geopolitická situácia môže ovplyvniť dostupnosť plynu na globálnom trhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP